4.10.2019 petrspetla

Ledgo 2,8m – lehký stativ pro světla

Donedávna jsem používal spíše “stojany” pro světla a to Aputure Litebase. Jsou velmi skladné, dají se vytáhnout do dvou metrů a unesou všechna má LED světla. S nákupem velkých a výkonných LED SMD světel s bowens bajonetem jsem se ale musel poohlédnout po něčem jiném. Kamarád mi doporučil 1004BAC Manfrotto. Nestojí moc peněz a dají se zacvaknout do sebe. Pak jsem přemýšlel ještě nad c-stand, který je standardem ve filmovém průmyslu, ale odrazovala mě váha. Na jednu stranu je fajn, že rozšiřuji svůj světelný park a budu natáčet videa na vyšší úrovni, než reálně stojí, ale zároveň se nechci ocitnout v situaci, kdy mi na place běhá několik lidí jen kvůli svícení.

Poradil jsem se s Rashidem, který mi doporučil hliníkový stativ LEDGO. Ve složeném stavu má 108cm, ale je možné ho vytáhnout až na 288cm. Váží 2,5kg a unese 10kg. Stativ je odpružený (brzda v případě nedotáhnutí světla). Dal jsem na něj 200W světlo s deep softboxem s průměrem 120cm a bez problému ho unesl bez prohnutí.

Rashid ukazuje starou a novou verzi stativu ve videu níže.

Ve srovnání s Aputure Litebase je mohutnější, stabilnější, ale i o něco dražší. Aputure Litebase se mi se softboxem začal ohýbat a pravděpodobně by praskl nebo spadl. S LEDGO nemusím používat ani závaží. Drží pevně díky široké bázi. Nebudu ho ale zatím doporučovat, byť jsem spokojen. Pokud vydrží dva roky, budu spokojen. Stativ blíže představím v recenzi na světlo REDHEAD 900B a v chystaných kurzech svícení. Manfrotto má zase lépe spravené utažení, ale tisícovku si připlatíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.