11.3.2017 petrspetla

Koupání s technikou

Vždy jsem obdivoval kameramany, kteří dokážou natáčet se svým vybavením i při té největší vánici bez jediného tiku v oku a zároveň si říkal, že já nic podobného nikdy točit nebudu. Voda v kombinaci s elektronikou je zlo a horší už může být jen stříkající láva z právě vybuchlé sopky. Na sopky zatím nedošlo, ale na začátku týdne jsme se vrátili z natáčení pro zimní resort a rád se s vámi podělím o některé koupací faily. Třeba vám to pomůže.

Fail číslo jedna

Natáčíme noční lyžování. Před kameru zapichuji do sněhu sklo z rámečku. Lyžař má zabrzdit těsně před kamerou a ohodit sklo. Nevím, jestli to bylo velkou rychlostí nebo to byla pitomost od začátku, ale sklo se pod vahou sněhu sklopilo a všechen sníh nalítal přímo na techniku. Během čištění nám navíc zhasli, takže jsme šli poslední kilometr sjezdovky pěšky po tmě. I po botách se dá pěkně klouzat a dokonce i trochu plužit.

Fail číslo dvě

Natáčíme v bazénu s umělým vodopádem, který ale neteče. Pětkrát voláme vedení, ať ho spustí. Nic. Čas tlačí a proto se rozhodneme záběry natočit bez stříkající vody. Voláme na recepci ať už nic nepouští a jdeme na to. První záběr v pohodě. U detailů na herce se vodopád nečekaně spustí. Přímo na mě.  Moje reakce jsou po ránu trochu pozdní, takže to zase dostal nejenom objektiv, ale i kamera.

Oba dva záběry jsem naštěstí natáčel s Tamron 15-30mm f2.8 VC (recenze zde). Nedostala se do něj žádná voda a přední člen má vodoodpudivou vrstvu, takže se čistil rychle. Za víkend jsem spotřeboval dva lens peny. Tělo Sony A7s nepatří co se týče odolnosti mezi ty nejlepší, ale celou dobu ho kryla klec. Přes ní byl trochu problém sušit, ale sundat ji narychlo nešlo. Při prvním failu jsem na foťák využil pět mikrovláknových utěrek, které jsem pak sušil na topení v autě cestou z natáčení.

Slider Konova K5 jsem vyčistil a do zarážek kápl WD40. Baterky to dávaly v klidu. Mám jich sedm a nabíjel jsem je v batohu přes dvě duální nabíječky Patona zapojené do powerbanky od Xiaomi.

Fail číslo tři

Pro sáňkařské sekci za svitu loučí jsem si vymyslel záběr zpoza větviček. Lezu z cesty do lesa a uklouznu na ledu. V pravé ruce foťák. Ten potřebuju zachránit. Takže se v mžiku sekundy komplet přetočím a ruce dám co nejvýš nad sebe. Padám stehnem plnou vahou na pařez a v kapse se mi ještě vzpříčí klíče. Libůstka. Všichni čekají, louče zhasínají a já se škrábu zpátky nahoru. Šest dní později a stehno pořád cítím.

Všichni jsme to přežili a byla to zábava. Lanovky, skůtry, sáňky, dron, dobré jídlo a pití. Co víc si přát?

Co vy? Máte za sebou nějaké zajímavé zimní natáčení?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.