19.2.2020 petrspetla

Koronavirus – ekonomická krize

V České republice a na Slovensku se zatím koronavirus neprokázal. Už teď si ale všímám, že se projevil na trhu a velmi brzy způsobí vážné finanční škody. V některých případech nebudu uvádět jména ani názvy firem, protože k tomu nemám souhlas. Přeci jen nejsem novinář, ale chtěl bych zmínit pár věcí.

Levná Čína

Spolupracovat s Čínou je z ekonomického hlediska logické, byť to sebou nese risk.

Proč bych si měl v České republice otevírat novou fabriku, když bych se musel potýkat s byrokracií státu, který se na mě dívá jako na zloděje a čeká, až udělám sebemenší chybu? Víte, že v České republice máme dva miliony právních úprav a znalost zákona neomlouvá? A k tomu všemu bych si musel najít zaměstnance. I když je dobře zaplatím, budou spolehliví? To je otázka. Setkal jsem se s miliardářem, který si musel práci po stavební firmě opravit sám.

Tohle vše s externím dodavatelem odpadá. Navíc se dostanete na ceny o kterých se vám ještě nesnilo. A v tuzemsku si k tomu přihodíte přirážku v řádu stovek nebo tisíců procent. Znám třeba jednu firmu, která pod svojí značkou prodává elektrokola. V Číně jim vyrobí všechny díly a u nás je pak smontují. Během chvíle nabrali přes sto zaměstnanců, ale teď mají všichni dovolenou, protože Čína nedodává. A to firmu hodně bolí.

Fukušima

Od distributora filmového vybavení jsem dostal informaci, že to možná bude další Fukušima (nedostatek elektronických součástek). Zboží možná nebude dostupné i několik měsíců. V lednu jsem si chtěl objednat čtvercový filtr Benro HD Master ND 64, nebyl ale skladem. Když jsem jim v týdnu poslal dotaz, přišel mi email s vyjádřením:

Dobrý den, bohužel vzhledem ke známým problémům z kotonavirem se nám dodávka pozastavila. Čekáme na vyřešení.
Nezapomeňme na to, že zboží z Číny dodávají i eshopy jako Film-Technika, Mobilní-Režisér apod. Díly využívají například VFFOTO a Fomei.
Věřím, že sklady mají velké, tak snad bude vše v pořádku. Pokud ale s koupí něčeho váháte, nečekejte. Nemuseli byste se dočkat stejně jako já.

Narovnání trhu?

Až se vše vrátí k normálu, jsem zvědav jak se firmy k dané situaci postaví. Budou zase s Čínou spolupracovat na 100% nebo začnou své činnosti diverzifikovat? Zvednou se obecně ceny? Uvidíme. Zatím můžeme doufat, že to nespustí další ekonomickou krizi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.