11.12.2019 petrspetla

Jinbei světla s bowens mount – Phototools.cz

Eshop Phototools.cz jsem si poprvé vyzkoušel před dvěma lety. Objednal jsem si u nich přepravní tašku za litr včetně pošty a vydržela mi dva roky. Nutno podotknout, že nikdo jiný v této cenové kategorii takovou brašnu nenabízel a vlastně i doteď zírám, co vše si můžu u nich pořídit za tak málo peněz. Profesionála od filmu samozřejmě nic takového nezaujme, ale naše produkce je stále malá a rád volím rozumný střed slušné ceny a dobrého výkonu.

Aktuálně od nich mám brašnu na světla Jinbei.

Kufr na vybavení.

Přepravní tašku na stativy s našitými přepážkami. Do té jsem dostal velké nohy a video hlavu od Benro, dva větší a dva menší stativy na světla. Po dni brašna u otevírání praskla, ale co bych chtěl za pět set korun. Nakonec jsem tam dal jen stativy na světla a slider a svůj účel plní.

Poměrně nedávno jsem začal nahrazovat klasické led panely světly s bowens mount. V porovnání ve stejné cenové kategorii mají vyšší světelný tok a je jednoduché je osadit modifikátory od fresnelu po softbox. Otestoval jsem si starší generaci Aputure 120D, Neewer 200W a Godox 150W. Neewer 200W vlastním a až na hlučný ventilátor mu nemám co vytknout. Je levný, kvalitně zpracovaný a světlo nemá žádný barevný posun.

Chtěl jsem si objednat další dokud jsem nenarazil na značku Jinbei, kterou v České republice prodává pouze Phototools. První věc, která mě překvapila a musel jsem ji konzultovat s prodejcem je překvapivě vysoký světelný tok i u toho nejlevnější modelu EF 60 II, který hravě překonává jak Aputure, Neewer, tak i Godox s mnohem vyšším výkonem. Prodejce mi na chatu potvrdil, že se nejedná o chybu a světlo jsem tak objednal. Přišlo mi ještě druhý den (přepravní společnost GEIS obecně doporučuji). Na první pocit působí překvapivě levně. Všude plast včetně uchycení do stativu. Kde ale výrobce nešetřil byl COB čip, který už u tohoto nejlevnějšího světla nabízí 11 000 lux a nemá ani žádný barevný posun. 60W světlo tedy svítí stejně, jako 200W Neewer, je mnohem levnější a je možné ho dokonce napájet i z NP-F970 baterií! Řekl bych, že toto světlo je jasnou volbou pro každého, kdo si chce hrát se svícením i u žánrů, kde není čas tahat větší světla a bubny s elektřinou. Co už kvalitní není je právě uchycení do stativu, které je plastové a neunese těžší modifikátor jako Aputure Fresnel, respektive stačí za světlo lehce chytnout, táhnout a povolí se.

Z Phototools jsem si ale objednal i 70cm rychlo skládací deep box a s tím je to bez problémů. Navíc na světla dávají i tříletou záruku, takže se není čeho bát.

Deep softbox je skvělý, ale jeho skládání a rozkládání není tak rychlé jako u deep softboxů s deštníkovým systémem. Chvíli jsem i dumal nad tím, jak ho mohu rozložit a složit. Nakonec jsem podle tutoriálu na YouTube zjistil, že musím každou tyč zmáčknout co nejníže a pin se zacvakne sám. Když ho chci naopak složit do původního stavu, zmáčknu ho stejně jako v předchozím stavu úplně dolů a pin ručně vysunu ven. Chce to trochu cviku, ale za dva a půl tisíce nemám deep softboxu co vytknout. Světlo změkčuje slušně a v ceně dostanete i voštinu, což není vždy pravidlem.

Na základě dobré zkušenosti s prvním světlem jsem se rozhodl objednat výkonnější variantu EF 100 II, která sice nemá o moc větší světelný tok (12 000 lux), ale nabízí mnohem kvalitnější zpracování. Celé světlo je z hliníku a bez problémů unese i 120 cm deepbox nebo fresnel. Na baterie také mohu zapomenout, ale to mi nijak nevadí. Kdybych chtěl, mohu si případně koupit verzi EF 150D s vlastní 6600 mAh baterií a světelným tokem 17300 lux.

Vysoký světelný tok včetně kvalitního zpracování světel (zejména vůči pořizovací ceně) ale není jedinou výhodou. Druhá generace Jinbei EF nevydává žádný výrazný hluk a bez problémů je použijete i při natáčení rozhovorů nebo filmu z blízka! To je oproti světlům od Godox a Neewer výrazná výhoda.

Phototools

Když nebudu řešit konkrétní zkušenosti s produkty, ale zaměřím se na obchod, můžu ho hodnotit jen pozitivně. Nabízí zboží, které nikdo jiný u nás nemá a to za skvělé ceny. Na chatu poradí a zásilky vám přijdou ještě druhý den. Obchod tedy mohu jen doporučit. Zároveň zdůrazňuji, že nejde o placenou propagaci, ale moji reálnou zkušenost.

V budoucnu bych rád vyzkoušel rolovací led světlofotografický stůl a nejsilnější variantu Jinbei EF 200 s 33 700 lux.


I když plně přecházím na světla s bowens mount, neznamená to, že odsuzuji klasické LED panely. A protože už se mě pár lidí ptalo na rozdíl, pokusím se odpovědět.

Kvalitní LED panely mají DMX konektor. Díky němu je možné všechna světla propojit a ovládat přes konzoli. Na rozdíl od světel s COB čipem (bowens) mají větší plochu a je s nimi tak možné nasvítit širší prostor bez nutnosti nasazovat modifikátor. A i na některé panely koupíte softbox, který se rozkládá jako odrazná deska. Tedy velmi rychle a je skladný. LED panely také většinou nemají aktivní chlazení a pokud ano, není vůbec slyšet.

Ve výsledku bych LED panely doporučil pro rychlé reportážní natáčení a bowens pro scény, kdy máte čas.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.