7.6.2018 petrspetla

Jaký vybrat monitor na video? – 2019

Stříhat se dá na čemkoliv, ale jakmile začnete řešit barevnou úpravu videí, zjistíte, že šunky z obchodu za pár tisíc už na to nestačí. Na jednu stranu chápu argument “o většině diváků”, kteří výsledné video zhlédnou na lowend zařízeních a tak přece není potřeba video upravovat na drahém monitoru. “Však klienti ani nevidí do vašeho zázemí, tak proč utrácet.” Na druhou stranu je fajn pracovat s věrným displejem u kterého máte jistotu, že vás nebude mást a výsledná práce bude v pořádku.

S přibývajícím věkem, stresem a většími zakázkami (nemusí spolu nutně souviset) cítím, že určité životní jistoty je fajn mít a mezi ně patří i sto procentní kontrola nad výstupem. Není dobré odevzdávat video například na velkoformátové led obrazovky a pak si říkat, že to je tak nějak tmavší a chladnější, než to bylo původně na monitoru. A i kdyby bylo, s tím kvalitním budete mít jistotu, že chyba není na vaší straně.

Ale konec nudného moralizování. Pojďme k věci.

TN vs VA vs IPS panely

Prvním parametrem, který vám odfiltruje velkou část nechtěných monitorů je typ panelu.

Monitory s TN (Twisted Nematic) panely patří mezi nejdostupnější na trhu. Jde o nejstarší LCD technologii (rok 1971) a jedinou její výhodou oproti ostatním je nízká cena a krátká doba odezvy (vhodné pro hráče). Pro náhled videa se nehodí kvůli mizerným pozorovacím úhlům, nízkému kontrastu a nepřesnému zobrazení barev.

VA (Vertical Alignment) panely patří do střední třídy a oproti TN a IPS nabízí větší kontrast. Na druhou stranu nejsou pro video stále vhodné, protože nedosahují kvalit IPS panelů. To platí i pro VA QLED od Samsungu.

IPS (In Plane Switching) panely jsou pro postprodukci obrazu v kategorii do padesáti tisíc korun nejvhodnější. Nabízí dobré pozorovací úhly a přesné zobrazení barev. IPS ale nutně neznamená kvalitní monitor. Pokud si koupíte displej za pár tisíc korun, furt to bude “šunka”. IPS monitory trpí na IPS glow a backlight bleed (nerovnoměrné podsvícení displeje, viditelné zejména v rozích monitoru).

Ostatní

Za zmínku stojí i další typy panelů a to zejména OLED a Nano IPS.

OLED panely nejsou tak mladá technologie, jak by se mohlo zdát. V roce 2004 je produkoval už Samsung. Displeje nabízí oproti IPS vyšší kontrast. Černá je tak skutečně černá. Jsou odolné, mají větší jas, pozorovací úhly a mají nízkou hmotnost. Z toho důvodu je není problém umístit do rolovacích displejů, tkaniny a oblečení. V minulosti trpěly na několik neduhů jako nízká životnost, nízký jas atd. ale v současnosti je jedinou nevýhodou cena. OLED monitory se u nás ještě neprodávají a televize stojí padesát tisíc korun a více.

Nano IPS znamená, že se v podsvícení nachází nano částice pohlcující nevítáné frekvence ve spektru světla z LED. Nerozumíte tomu? Nevadí, zajímá nás hlavně praktické využití. Displeje s NANO IPS podporují HDR a nový barevný prostor REC2020.

Anketa v DSLR video

sRGB vs REC 709 vs Adobe RGB vs DCI P3

Barevný prostor sRGB slouží pro distribuci na web. REC 709 se od sRGB liší pouze gammou a je určen pro TV distribuci (HDTV). Adobe RGB se týká fotografií a video tvůrce nezajímá. DCI P3 slouží pro kino distribuci.

Plné pokrytí (100%) barevného prostoru ještě neznamená, že zobrazení barev bude v pořádku. To zjistíte až podle hodnoty Delta E pro barevnou odchylku, kterou sice výrobce málokdy uvádí, ale zjistíte ji v testech a recenzích. Čím je číslo nižší, tím lépe.

Workflow

Každému “otrokovi”, který si dvanáct hodin denně láme záda u počítače, vyhovuje jiné pracovní prostředí. To co ale mají všichni společného je velká pracovní plocha.

Není totiž nic horšího, než se hrbit na židli a snažit se něco vidět na malém monitoru v malém okénku. Krom nízkého komfortu můžete i přehlédnout chyby v obraze.

Ultrawide vs 2x 16:9

Ultrawide monitory 21:9 rostou na popularitě, ale rád bych upozornil na několik jejich neduhů. Nejvyšší rozlišení, které zatím nabízí, je pouze 3440 x 1440.  To u 34″ monitoru dělá 109.68 PPI (počet pixelů na palec) a neliší se moc od dvou 24″ Full HD monitorů, které navíc pořídíte levněji. Oproti 16:9 monitorům ve stejné cenové kategorii nejsou tak uniformní a pokrývají pouze barevný prostor sRGB. Hlavní nevýhodou je pak právě poměr stran. Na 21:9 monitoru vypadá dobře pouze cinemascope. U videa s poměrem stran 16:9 budete mít na bocích letterboxy (tzv. pillarbox).

 

Z ankety vyplývá, že nejvíce lidí preferuje práci na dvou monitorech s poměrem stran 16:9. Mezi ně patřím i já. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, že bych si pořídil jeden ultrawide monitor, který by byl i méně náročnější (ať už co se týče energie, prostoru nebo výsledného rozlišení), ale nakonec jsem rád, že jsem zůstal u své původní workflow. Nalevo mám 23″ LG FHD monitor, který používám pro vysílání kurzů v OBS nebo pro interface programů. Napravo mám 31″ 4K LG, který používám pro náhled.

Full HD vs 4K

Monitor si kupujte podle rozlišení, které zpracováváte. Ideálně 1:1. Video ve Full HD vypadá na 4K monitoru “hrozně” a naopak u 4K videa na Full HD monitoru nepocítíte žádnou změnu. Pro UHD a 4K DCI rozlišení volte úhlopříčku větší než 34″ nebo využijte funkci scaling ve Windows 10.

Monitory, které doporučuji

Do deseti tisíc korun

LG 27UD59

LG 27UD59 je levný monitor s UHD rozlišením (3840 x 2160), 99% pokrytím sRGB (podle testů 97,6%), 10bit, HDMI 2.0 (vhodný pro připojení do PC přes Blackmagic Mini kartu) a matným displejem. V této cenové kategorii nemá žádnou konkurenci. Monitor je zkalibrován už od výrobce.

Do dvaceti pěti tisíc korun

BenQ PD3200U

BenQ PD3200U má 32″ úhlopříčku s rozlišením 3840 x 2160, 10 bitovým IPS panelem s certifikací od Technicolor a 100% pokrytím sRGB při 60Hz. USB HUB nabízí pět krát USB 3.0 a 3.2 port, sluchátkový výstup a analogový vstup. K počítači ho připojíte přes HDMI 2.0, DisplayPort nebo Mini DisplayPort konektor. BenQ nabízí výměnu monitoru do 24h.

Ultrawide monitor – Dell U3417W

Pokud chcete používat jeden monitor na veškerou práci, Dell U3417W je pravděpodobně nejlepší volbou. Jeho rozlišení je 3440 x 1440 a pokrývá 99% sRGB s Delta E < 3. Dell použil panel od LG, ale na rozdíl od LG monitorů netrpí na vypalování informací v obraze. Ostatní značky vyrábí pouze VA panely určené pro hráče počítačových her. Výhodou je i NBD (next business day) záruka od Dellu, kdy vám monitor opraví do 24h u vás doma. Displej je zakřivený tak, že odpovídá přirozeném pohledu očí (1900R). Díky tomu nebudete muset tolik otáčet krkem při sledování krajních částí monitoru. Monitor je zkalibrován už do výrobce s Delta E < 3.

Do čtyřiceti tisíc korun

MSI PRESTIGE 34

Oceněná novinka pro rok 2019. Česká cena nebyla ještě stanovena, ale za 1200 dolarů dostanete 34″ ultrawide monitor s Nano IPS 5K monitor s rozlišením 5120 x 2160 při 60Hz. Displej pokrývá 98% barevného prostoru DCI-P3 s barevnou odchylkou Delta E < 3. Monitor podporuje standard HDR 600.

LG 49WL95-C

Novinka pro rok 2019. Česká cena nebyla ještě stanovena, ale na Amazonu ho pořídíte od 1354 dolarů. Tento monitor má 49″ s poměrem stran 32:9 s rozlišením 5120 x 1440. Displej pokrývá 99% sRGB a podporuje standard HDR10.

Do padesáti tisíc korun – LG OLED55B7V

LG OLED55B7V není televize pro každého, ale po kalibraci může být skvělou náhražkou klasického PC monitoru. Díky OLED displeji zobrazuje černou jako skutečně černou a bílou jako bílou. Panel je deseti bitový a podporuje 4K HDR od HLG, HDR10, Dolby Vision a Technicolor (levné televize umí pouze HLG -> křivka). Při tovární kalibraci vychází Delta E < 5 a po kalibraci Delta E < 1. Kalibrace je tedy nutností.

LED podsvícení

Článek, který jsem napsal o LED podsvícení, si otevřete zde.

Závěr

Na kancelářskou práci a střih stačí jakýkoliv monitor. Pokud ale chcete řešit grafiku a barevnou úpravu videí, je kvalitní monitor nutností. Pokud nemáte hluboko do kapsy, podívejte se na monitory od Flanders Scientific Inc.

P.S: Výsledky anket pochází z DSLR video skupiny na Facebooku. Pokud vás zajímá barevná úprava videí tzv. color grading, prodávám kurzy “Davinci Resolve – kurz pro začátečníky” a “Záznam online kurzu – korekce barev a grading v Adobe Premiere CC“.

, ,

Comments (4)

 1. Daniel

  IPS glow a nerovnoměrné podsvícení displeje (backlight bleed) jsou dva různé problémy…

 2. Anonym

  Dobrý den,
  mohl by jste mi prosím doporučit monitor místo LG 27UD68? Ten se v současné době neprodává. Ideálně něco do 10k

 3. petrspetla

  Dobrý den, prodává se 27UD69, případně 59.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.