23.8.2018 petrspetla

Jak začít natáčet

Začít natáčet a dostat se k profesionálním výsledkům chce nutnou dávku odhodlání a trpělivosti. Budu se opakovat, ale video průmysl je lákavý. Proč?

  1. Můžete potkávat zajímavé osobnosti a navštívíte lokace, kam byste se normálně nedostali.
  2. Práce nemusí být nutně stereotypní.
  3. Výdělky mohou být hodně zajímavé.
  4. Můžete na plno upustit svoji fantazii.

Práce video tvůrce na oko vypadá jednoduše. Dnes stačí, když si koupíte fotoaparát, pár skel a můžete z ruky natočit zajímavá videa. Opak se ale začne ukazovat až při řešení reálných problémů, protože být profesionálem neznamená natočit super video za skvělých podmínek, ale i při těch nejhorších. Profesionál znamená být připraven na vše a za tím jsou léta studování teorie a tvrdé praxe.

Tvorba videa je totiž alchymie a pokud děláte one man produkci, musíte zvládat trochu režii, kameru, svícení, střih, grading… Určitě doporučuji začít natáčet s přáteli a společně růst. Ti, kteří neodpadnou a zůstanou budou dobrým stavebním materiálem pro fungující produkci.

Je technika důležitá?

Ano i ne. Když se podíváte na následující video, tak rozdíl mezi spotřební kamerou a fotoaparátem poznáte ihned. Video jako takové nám ale už nic jiného nedá, protože nám ukazuje jen pár zpomalených záběrů a jen z těch dobré video nepostavíte. To by byla nuda.

Kdybych ale měl odpovědět na otázku, řekl bych, že spotřební technika se začíná srovnávat s tou profesionální. Ve správných rukách ani nepocítíte, že se netočilo na kameru za milion korun, byť by profesionál dokázal vymačkat maximum i z té.

Z kanálu Film-Technika doporučuji i další videa. Nemusí být fakticky správná na 100%, ale jako nákop a motivace poslouží dobře.

Jak tedy začít?

Nejprve je potřeba vybrat vhodnou techniku. Záleží na tom, jakému žánru se chcete věnovat. U hudebních videoklipů vám bude stačit technika pro vizuál. U dokumentů budete potřebovat i zvuk. Pro začátek doporučuji nekupovat hned to nejlepší a nejdražší. Stejně nevyužijete maximální potenciál vybavení, které si koupíte. Slušným univerzálním strojem by mohl být pro začátek Lumix LX100 v kombinaci s Tascam DR10L pro mluvící hlavy a monopod.

Pokud chcete ale více informací, přečtěte si dva články níže.

Jakou si koupit kameru v roce 2018?

Zvukové vybavení, které používáme

Po koupi vybavení je potřeba nastudovat si teorii, abyste “nestříleli” na slepo. Zejména velikosti záběrů, střihovou skladbu, exponování (clona, čas, citlivost), WB atd. V tom vám pomůže můj ebook Svět v hledáčku. Dvacet čtyři stran je zdarma.

Ebook – Svět v hledáčku – Bestseller

A pak je důležité točit, stříhat, točit, stříhat a takhle neustále dokola. Každé natáčení vám něco dá. Nikdy ale netočte nic s nechutí. Práce vás musí bavit!

Moje prvotiny

Pokud byste chtěli natáčet podle zadání, zkuste moji video kuchařku.

VIDEO KUCHAŘKA – PROTOŽE MANUÁL BY NIKDO NEČETL

Kde získávat dodatečné informace?

Vzdělávání

Kde čerpat informace?

Přístup k učení

Závěr

K tomuto článku časem dotočím dlouhé video o tom jak jsem začal a čeho se vyvarovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.