9.8.2018 petrspetla

Jak vyvážit, zkalibrovat a používat gimbal

Steadycam vždy patřil mezi vyšší dívčí. Naučit se ho vyvážit a umět s ním chodit umělo jen pár % operátorů. Pak přišel gimbal. Pro fotoaparáty, mobilní telefony a kamery. Skoro bych si troufl tvrdit, že jeden gimbal má každý pátý video tvůrce.

A je to dobře. Na záběry z gimbalu se hezky kouká. Problémem ale je, že většina majitelů ignoruje vyvážení a kalibraci. Vše nechávají na síle motorků a děj se vůle boží.

Nevím čím to je. Mohou za to tutorialy, které jsou natočeny z boku a začátečník si nedokáže představit, jak to vypadá z perspektivy operátora, který gimbal vyvažuje? Může za to jazyková bariéra nebo nedostatek trpělivosti?

Jelikož se už nemůžu dívat na vibrující videa s nakloněným horizontem, rozhodl jsem se natočit čtrnácti minutové video o tom, jak vyvážit, zkalibrovat a používat gimbal.

Ve videu jsem vyvažoval gimbal Moza Air, který vlastním, ale obdobně se vyvažují i gimbaly konkurenčních značek od Zhiyun (Crane V2 a Crane 2), DJi (Ronin S), Ikan (Beholder) a další…

Pár tipů k Moza Air

  1. Gimbal může i při správném vyvážení vibrovat. Pokud se tak stane, připojte ho k PC a nastavte si ke každému váhovému profilu % sílu motorků. Potom, co si nastavení uložíte k němu můžete přistupovat z mobilního telefonu.
  2. Pokud máte verzi V2, neřiďte se při kalibraci akcelorometru obrázkem v aplikaci. Ručně si gimbal upravte do správné polohy a následně proveďte kalibraci.

Moza Air 3-osý gimbal – recenze

Video jak vyvážit gimbal natočil i Rashid Garipov z film-technika.com. Jeho video je kratší a nabízí jinou perspektivu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.