30.8.2018 petrspetla

Jak vybrat kameramana nebo video produkci

Jelikož můj blog čtou i lidé z marketingu a často narážím na nespokojenou produkci nebo zadavatele, rozhodl jsem se sepsat několik stručných bodů, podle kterých vybírat vhodnou produkci pro natáčení. (samozřejmě tu naši, mrk mrk)

Dláto vs myslící bytost

I když se to zdá neuvěřitelné, všem lidem v práci nejde jen o peníze. Já začal natáčet, protože mě to bavilo a baví mě to stále i jako podnikatele. Největší chyba při výběrovém řízení je nestanovení si toho, koho vlastně hledáte. Potřebujete nástroj, který natočí video přesně podle vás, i když s videem třeba ani nemáte zkušenosti nebo chcete člověka, kterému řeknete Proč a co chcete natočit a využijete jeho know how na maximum? Tomu prvnímu bude jedno, jestli video bude neúspěšné, hlavně že dostane zaplaceno. Ten druhý se bude v roli dláta cítit zbytečně a negativně to ovlivní výsledek (hlavně ať už to mám za sebou).

Já platím, tak to bude podle mě.

Producent

S tím se dostáváme k roli producenta. Producent může být klient, který video platí a zároveň zasahuje do režie a dalších oborů produkce. Pokud má s tvorbou videa bohaté zkušenosti, je to plus. V opačném případě to může znamenat katastrofu. Hlavní vždy ale je říct si co od toho videa zadavatel očekává a v jaké míře bude zasahovat do díla.

Smlouva a podmínky

Před natáčením musí mít obě strany přesně nastavené podmínky spolupráce. Kdy za co a jak se platí. Aby to nedopadlo oboustranným šokem, kdy zadavatel zjistí výslednou částku a neví proč je taková.

Jaktože to nevypadá jako televizní reklama, kterou jsem vám ukazoval? No, ta reklama stála o tři miliony více a dělal na ní štáb čítající sto členů.

Chyba přitom není na straně zadavatele, ale video tvůrce, který nedokázal svoji práci komunikovat. Jak má zadavatel vědět, co produkce videa obnáší, když video nikdy netočil?

Seznam bodů, na co si dát pozor a co vyžadovat

  1. Kvalitní video produkce vám nenatočí video za pár tisíc, teda pokud nejste neziskovka a nepomáháte potřebným.
  2. Kvalitní práce chvíli trvá. Pokud vám jedna produkce nabízí natočení videa za dva dny a ostatní za pět za podobné peníze, buďte na pozoru. Je ta dvoudenní produkce opravdu tak dobrá nebo to chtějí odfláknout?
  3. Nenechte se zlákat technikou. To, že produkce vlastní nejmodernější kamery RED ještě neznamená, že i výstup bude kvalitní. Zlaté české ručičky nejsou o dlátu, ale o těch ručičkách. Filmová technika se navíc dá půjčit v rentalu.
  4. Vždy si nechte ukázat videa v rámci stejného žánru a podobného rozpočtu. Pokud jste firma, chtějte ukázky firemního videa. Psané reference jsou také plus. Nenechte se zlákat jen na showreel nebo prázdné řeči o “profesionálním vybavení, desetileté zkušenosti v oboru apod.”.
  5. Obhlídky, kdy se produkce přijede podívat na lokaci, jsou nutností. Při natáčení v zahraničí pomůže aspoň Google street view spolu s VR.
  6. Rozpočet by neměl být překročen nebo aspoň ne o moc. Výjimkou jsou vícepráce (připomínky, změna scénáře – zažádání o větší rozsah videí apod.).
  7. Vyžadujte strukturovaný ceník, ať víte za co platíte. Počítejte se zálohou. Ta je většinou 50%.
  8. Dobrá produkce se snaží minimalizovat možnost připomínek. Při vícedenním natáčení ve firmě není problém sestříhat na hotelu z každého dne krátký “hrubáč”. Díky tomu získáte představu, co bylo natočeno a co je potřeba případně přetočit (know how, v záběru je něco, co tam z odborného hlediska nemá být…).

Proč si účtujete denní sazbu, když vás chci na pár hodin?

Minulý rok jsem na toto téma napsal článek. Vysvětluji v něm, kolik co stojí a proč.

Denní sazba – proč?

Závěr

Pokud chcete ještě více informací, přečtěte si článek na stránkách naší produkce Špetla Film.

Tvorba videa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.