10.1.2019 petrspetla

Jak na streamování

Streamování je lákavé. Dostanete se blíže ke svým fanouškům a zároveň se na tom dá i v některých případech slušně vydělat. Třeba nejznámější český streamer Agraelus, který se zabývá hraním her, vydělává něco málo přes půl milionu měsíčně.

Co k tomu potřebujete? Kvalitní PC, kameru, distribuční síť a “koule”. Živé vysílání je tvrdá disciplína. To co řeknete už nejde vzít zpět. Krom toho, že něco děláte a mluvíte se ještě sami musíte starat o technickou část věci.

Počítač

Kvalitní PC tu rozebírat nebudu, ale tip na komponenty najdete v článcích níže.

Skládám si nové PC 1/2

Skládám si nové PC 2/2

Kamera

U her vám může stačit web kamera. Pokud vaše práce ale stojí na vizuálu, budete potřebovat lepší vybavení.

Kameru nebo fotoaparát pak k PC připojíte přes USB kartu jako  Elgato Cam Link. Výhodou je, že nemusíte nic nastavovat. Vámi připojená kamera se bude chovat jako web kamera. Vysílal jsem takhle s GH5.

Konektor pro připojení je HDMI.

Základní předpoklady pro bezproblémové vysílání.

 1. Kamera musí mít dostatečnou výdrž baterie nebo napájení ze sítě.
 2. Na výstupu HDMI byste měli mít čistý signál bez info grafiky přístroje.
 3. Kvalitní automatické ostření pokud často měníte pozici nebo rádi něco ukazujete na detail. V opačném případě stačí předostřit si na vzdálenost, kde se budete pohybovat.

Ať už budete pracovat s web kamerou nebo skutečnou kamerou, je fajn si koupit i nějaká světla. Video níže berte čistě jen jako inspiraci.

Aputure 120D s parabolickým softboxem stojí 22 tisíc a není to málo. Pokud tolik peněz nemáte, kupte si základní nejlevnější set světel, případně vám může posloužit i lampička nebo stavební halogen odražený o bílý strop. Svícení je individuální a záleží na záměru.

K Elgato Cam Link si můžete koupit také stream deck, který vám ulehčí vysílání v tom, že si nebudete muset pamatovat klávesové zkratky.

Zvuk

Kvalitní zvuk je základ. Bez něho se na vás nikdo dívat nebude. Řešení jsou dvě.

 1. Pokud budete sedět u PC, doporučuji Rode NT USB. Je to velkomembránový mikrofon, který se připojuje k PC přes USB. Neznám lepší mikrofon s takovým poměrem ceny a výkonu. Navíc ani není moc náchylný na akustiku místnosti. Nahráváme na něj voiceovery do reklamních videí a filmů.
 2. Při pohybu sebou těžko budete tahat velkomembránový mikrofon. K tomu bude lépe sloužit klopový mikrofon jako Rode Smartlav+, který připojíte ke kameře přes redukci nebo na přímo do mobilního telefonu (živé vysílání na cestách). Pokud máte větší rozpočet, tak Rode Lavalier za pět tisíc. V balení krom mikrofonu najdete i vodotěsnou krabičku a ochranu proti větru.

Dokument níže byl natočen na GH5 s Rode Smartlav+ a Rode NT USB mikrofony.

Program

K vysílání doporučuji program Streamlabs OBS. Je jednoduchý, má spoustu funkcí včetně propojení s Paypal a dá se ovládat i přes mobilní telefon. Navíc je zdarma.

YouTube vs Twitch

YouTube je největší video sociální síť na světě a exceluje ve všem krom herního streamování. V tom kraluje Twitch.

Twitch vznikl jako reakce na YouTube, který dlouho nepodporoval vyšší počet snímků za vteřinu (50 a 60), což je pro hry důležité, jelikož jim z velké části chybí motion blur (rozmazání pohybu). Obraz se tak výrazně seká a na rozdíl od filmu to nepůsobí dobře.

Kterou službu si vybrat? Ideálně obě. Twitch dává větší smysl pro živá vysílání, jelikož nabízí širší možnosti nastavení a monetizace jak pracovat s publikem. Vydělávat můžete tím, že si u vás fanoušci koupí předplatné za pět dolarů nebo tím, že vám pošlou individuální částku a robot přečte jejich text před všemi ostatními.

YouTube je zase fajn pro odkládání videí – sestřih toho nejlepší ze streamu, videa co nesouvisí se streamováním, v našem oboru třeba recenze na video vybavení, making of z natáčení apod.

Pokud se vám Twitch z nějakého důvodu nezdá, chcete zůstat u YouTube, ale zároveň nechcete přijít o možnosti zisku, pár tipů bych měl.

 1. Založte si účet na Patreon nebo obdobné platformě. Komu se bude líbit vaše práce vás podpoří měsíčním odběrem. Diváky i k tomu můžete “donutit” tím, že živé vysílání rozdělíte na dvě části a do té druhé budou mít přístup jen vaši odběratelé.
 2. Streamlabs umožňuje propojení s Paypal účtem. Když vám někdo pošle peníze, můžete si nastavit, že se objeví gif, zpráva, kterou dotyčný poslal a zazní zvuk.
 3. Product placement, ale to dává smysl až v případě, kdy máte nějaký dosah.

V každém případě dávejte pozor na pravidla distribučních platforem, abyste nedopadli jako Jan Zemánek, který dostal ban od YouTube na devadesát dní. Zatím to vyřešil tak, že vysílá přes Facebook.

Streamování je také pravidelný zisk, takže si budete muset založit živnost. Pokud navíc proběhne platba z EU, musíte se stát identifikovanou osobou nebo plátcem DPH. To je byrokracie navíc.

Závěr

Když už se do streamování vrhnete, neočekávejte hned velké výsledky a mějte trpělivost. Hlavní je dělat kvalitní obsah a úspěch se pak dostaví.

Z oboru doporučuji na Twitch sledovat motion designera a režiséra Lukáše Veverku, který každou neděli dělá rozhovor s někým z filmu a grafiky.

,

Comments (5)

 1. Willdred

  Je nutné mít ke streamu 2 a více monitorů nebo stačí jeden ??

 2. petrspetla

  Z vlastní zkušenosti si myslím, že to nutné je, protože na jednom monitoru potřebuji mít program pro vysílání (Streamlabs OBS), YouTube okno a třeba i část se Skype hovorem a na druhém monitoru mám zase jen to, co vidí divák. Alternativou je tablet se StreamLabs OBS aplikací. Pak je možné ovládat program skrze něj a na chat s diváky mít třeba mobilní telefon.

 3. Lukáš

  Když jsme u těch dvou monitorů stačí první monitor notebooku a druhý připojený k notebooku třeba přes hdmi

 4. Dominik

  Chci se zeptat jak to následně funguje ohledně výdělku je potreba si zajistit samostatne výdělečnou cinnost pokud je streamovani moje jedina forma obzivi a jak to naopak funguje zaroven s praci ?
  Porad musim odvadet daně nebo ne? Jak to funguje? Děkuji

 5. petrspetla

  O podnikání jsem už článek na svém blogu napsal, takže odpovím stručně. Nejprve se musíš rozhodnout, jestli půjde o tvoji hlavní činnost nebo vedlejší. Vedlejší je při zaměstnání. U hlavní činnosti musíš každý měsíc platit zálohy za zdravotní a sociální pojištění. Na konci roku pak z daňového přiznání po uplatnění slevy na poplatníka zjistíš, jestli budeš platit daň nebo ne. Daň se počítá Příjem – Výdaje a z toho 15% daň. Výdaje můžeš uplatnit 60% paušálem nebo si budeš vést účetnictví (u paušálu stačí jen příjmové doklady). Pak je otázkou odkud příjem půjde. Pokud ze zahraničí v rámci EU, tak se musíš stát identifikovanou osobou (plátcem DPH pro zahraniční plnění) a k tomu už doporučuji sehnat účetní. U vedlejší činnosti ti pojištění doměří po roce podle výdělku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.