7.1.2018 petrspetla

Hodnocení recenzovaných produktů s odstupem času

Napsat nebo natočit dobrou recenzi není jednoduchá věc. Když budete spěchat kvůli prvenství a zisku sledovanosti, můžete opomenout důležité věci, které byste zjistili až po čase používání. Jako příklad uvedu adaptér Commlite z Canon EF na Sony E. Když jsem ho kupoval, nesetkal jsem se s negativními ohlasy. Po čase ale přestal fungovat (viz. článek k Sigma MC11) a nebyl jsem sám.

Rád bych se proto aspoň stručně vrátil k výrobkům, které jsem recenzoval a intenzivně je používám.

Konova K5

Slider Konova K5 používám prakticky neustále a nedokážu si už bez něj natáčení představit. Zažil mráz, déšť, prašné prostředí a několik pádů. Z vnější části už je lehce otlučený a ztratil jsem jeden pojezd s houbičkou pro čištění, ale na funkčnosti to nic nezměnilo. Jednou za čas ho vyčistím mikrovláknem a promažu WD40. Délka 60cm mi stále vyhovuje a nechtěl bych delší. Občas mám problém sundat video hlavu, která se sekne a drží. To je ale chyba hlavy a v takovém případě musíte dotáhnout její tuhost švenku na maximum a povolit ji od slideru boucháním do páky proti směru hodinových ručiček.

Tamron 15-30mm f2.8 VC

Tamron 15-30mm f2.8 mě uchvátil už od začátku. Je to skvělé ultra široké sklo. Natáčel jsem s ním v zimě, kdy dostal několik zásahů sněhem a vodou. V létě si naopak zase užil prašné prostředí (práce na silnici, černá montáž ve fabrikách…). Vše přežil kupodivu bez úhony, jen se na ostřícím prstenci objevila vůle (cca dvě desetiny milimetru). Potom co jsem přešel z FF Sony A7s na Panasonic GH5 (4/3) ho používám už jen jako ultra širokáč nebo do horších podmínek, kde bych se bál o Sigma 18-35mm f1.8. Ta je pro menší čip vhodnější (je lehčí, nevysouvá se při zoomování, má větší světelnost plus umožňuje nasadit filtry), ale není tak odolná.

Camtree Wonder 3

Camtree Wonder 3 (Flycam HD 3000) patří mezi nejprodávanější steadycamy v tuzemsku. Přechod z Flycam Nano jsem bral a stále beru jako slušný upgrade. Po roce používání se lehce ohnula středová část, ale na funkci to nic nemění. Vzhledem k ceně a nepříliš citlivému převážení je to ok. Kus kovu se dá případně i narovnat zpátky.

FeelWorld FW760

FeelWorld FW760 se už neprodává, ale na lowend značku mě velmi mile překvapila kvalita obrazu (po kalibraci) a množství funkcí. K A7s mi ale 7″ monitor přišel moc velký, takže jsem ho prodal kamarádovi a ten ho aktivně používá dodnes a je spokojený. Takový monitor mi dává smysl i v postprodukci (Davinci Resolve, Assimilate scratch…) například díky funkci False Colors.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.