15.6.2019 petrspetla

GoPro Fusion – recenze

Kamera GoPro Fusion vyšla už skoro před dvěma lety. Není to tedy žádná technologická novinka, ale vzhledem k ceně a možnostem, které nabízí, mi přijde škoda ji opomenout. Články, které o ní vyšli, jsou už stejně zastaralé a i z toho důvodu jsem se rozhodl napsat menší recenzi s firmwarem aktuálním pro rok 2019.

Cena

Já jsem nikdy nebyl fandou 360 stupňových videí a ani fotek. Kameraman, respektive režisér, by sám měl vědět co chce divákovi ukázat a nenechávat tuto volbu na divákovi. Na druhou stranu síla 360 stupňové kamery není v tom, že vám nahraje 360 stupňové video, které okamžitě nahrajete na internet, ale v možnostech, které zpracování tohoto záznamu nabízí. Z jedné kamery dostanete přes deset různých záběrů. Nemusíte si nastavovat záběr! Nemusíte dobrý moment točit na několikrát! A to je boží.

Když kamera GoPro Fusion vyšla, stála dvacet tisíc korun. Má peněženka sice hlady netrpí, ale ve spojitosti s úvodními recenzemi jsem si říkal, že to nemá smysl, protože:

 1. Tělo kamery odolné je, ale objektivy nikoliv. A když si poškodíte jeden objektiv, musíte si koupit novou kameru nebo si ji nechat vyměnit v rámci služby GoPro Care. To se ale vyplatí platit jen těm, kteří GoPro využívají neustále.
 2. Kamera se skládá ze dvou samostatných kamer (pravděpodobně GoPro 7) a ke spojení obrazu dochází až v postprodukci. Spojování tzv. stitching na mobilu nefunguje a v GoPro Fusion Studio to trvá příliš dlouho.
 3. Kamera je na sportovní kameru příliš těžká a velká.
 4. Nenatočíte s ní 360 stupňové video pod vodou, protože voda opticky deformuje záběr a už to nepůjde spojit.
 5. Vodotěsná je jen do pěti metrů.

Říkal jsem si, že 360 stupňová kamera je kravina a když budu chtít sportovní kameru, koupím si třeba GoPro 7. Jak já se mýlil.

Technické specifikace

5,6K rozlišení s 24p

5.2K rozlišení s až 30p (podporuje PAL, takže i 25p)

3K rozlišení s až 60p (podporuje PAL, takže i 50p)

Vodotěsná do pěti metrů

Připojení přes Wifi a Bluetooth

Záznam na dvě karty (stačí 2x 32GB Class 10)

Datový tok 45Mbit/s pro běžný režim a 60Mbit/s pro Protunes

Podpora dosavadních nástavců pro sportovní kamery

Dva objektivy (kamery) – jeden na zadní a druhý na přední straně

Viditelný displej i na slunci

Možnost časosběrů s nastavením intervalu

Hlasové ovládání

Výdrž baterie až 75 minut

Rok 2019

Část peněz, které vyděláme investujeme zpět do techniky, abychom si udrželi krok s dobou. Když jsem přemýšlel, co bych si mohl koupit a že toho bylo hodně (nový mikrofon, světla, kouřostroj…), vzpomněl jsem si na 360 stupňové kamery. Cena GoPro Fusion mě mile překvapila. Z dvaceti tisíc korun klesla na dvanáct s tím, že jsem si za tisíc korun koupil ještě jednu originální baterii a jednu neoriginální duální nabíječku. Originální baterie vydrží kolem hodiny natáčení, což je více, než potřebuji. V balení krom kamery a baterie dostanete i dva montážní adaptéry a držák do ruky. Ten musím říct, že je skvěle zpracovaný. Je teleskopický a roztáhnete ho jednoduchým pootočením tyče doleva. Spodní část má rozložitelnou, takže ho používáte buď jako držák do ruky nebo jako stativ.

GoPro Fusion je kompatibilní s montážními držáky, které už používali předchozí generace kamer. Já si k tomu za padesát korun koupil nástavec na stativ a používám příslušenství, které máme už od GoPro 4. Kamera se může po hodině záznamu přehřát a vypnout. Já ale takhle dlouhá videa točit nehodlám.

Spolupráce s mobilním telefonem

Když mi aplikace v mobilním telefonu LG G4 napsala, že můj telefon není pro spolupráci s Fusion podporován, neměl jsem radost, ale jak jsem zjistil, dá se to lehce obejít. Stačí, když na kameře zvolíte Connect to GoPro App a na mobilním telefonu zvolíte GoPro Black Edition 6. Kamera se bez problémů přihlásí a funguje, jako kdyby se nic nedělo. V mobilu ji pak vidíte jako Fusion. Přijde mi to ale hodně stupidní.

Náhled doporučuji kvůli nastavení záběru, protože:

 1. Jakmile je některý objekt příliš blízko kameře, už vám nepůjde čistě spojit 360 stupňový záběr.
 2. ProTunes má vyšší datový tok o 15Mbit/s, ale nastavujete u něj ručně hodnoty ISO. Tmavý nebo příliš světlý záběr nechce nikdo.

Stejně jako při vypuštění kamery na trh ani v roce 2019 nefunguje spolehlivě spojování záběrů v mobilu. Na všem co jsem vyfotil nebo natočil jsem viděl výraznou spojovací čáru a nedokonalosti spojování. Spíš to beru jako znouzecnost pro sociální sítě nebo jen vystřihnutí si záběru z jednoho objektivu.

GoPro Fusion Studio

Když jsem se v několika skupinách ptal na názor na Fusion, bylo mi řečeno, že zpracování záběru je hodně pomalé. Z vlastní zkušenosti ale musím říct, že mi to tak hrozné nepřijde. Mám osmijádrový procesor 2700x s 48GB DDR4 a 1060GTX 6GB a zpracování padesáti vteřinového 360 stupňového záběru v 5.2K rozlišení do ProRes 422 mi trvalo minutu a tři čtvrtě. To je hodně v pohodě, ale věřím tomu, že běžný uživatel s běžným strojem by se hodně zapotil. A teď se dostáváme k tomu důležitému.

GoPro Fusion není na rozdíl od ostatních GoPro kamer vhodná pro běžné uživatele, ale pro profesionály, kteří věnují dostatek času pro plánování záběru a následnému zpracování. Berte to tak, že procházka se psem nebude nikdy tak nudná, jako skok z vrtulníku 🙂

Co dále musíte vzít v potaz je podpora střihových programů a ta je velmi bídná, jelikož GoPro Fusion podporuje pouze Adobe Premiere. V GoPro Fusion Studio si tedy vyexportuji rovnou 360 stupňové video v ProResu a teprve v Premiere si vyberu úhel i velikost záběru přesně tak, jak potřebuji. Kdybych měl ale jakýkoliv jiný program, musel bych tuto možnost oželet a záběr si připravit už v GoPro Fusion Studio. Práce v něm sice není hrozná, ale o komfortu volit si záběr až ve střihovém programu se nedá vůbec bavit.

Update firmwaru kamery na Beta 2.0

Jedním z důvodů, který mě přesvědčil ke koupi Fusion je podpora od výrobce. Letos vyšla aktualizace 2.0 (zatím beta) jak pro kameru, tak i 1.4 pro Fusion Studio. Kamera díky tomu umí natáčet už v 5.6K 24p a umožňuje fotit do RAWu i při nočních časosběrech s větším intervalem, než pět vteřin. Pro mě nové funkce nejsou důležité, ale jsem rád, že se ani po letech výrobce na kameru nevykašlal.

GoPro Fusion vs ostatní kamery

Pokud bych měl hodnotit čistě jen obrazový výstup, řekl bych, že GoPro nemá konkurenci. Názor si ale udělejte sami.

Výjimkou jsou už jen kamery postavené na míru se záznamem do RAWu, ale to už se nebavíme o řešení za dvanáct tisíc korun.

Vodotěsné pouzdro

Pokud se s kamerou chcete potápět a nemít problémy se spojováním záběrů z dvou objektivů do jednoho 360 stupňového videa, musíte si koupit vodotěsné pouzdro ve tvaru kupole.

Více informací najdete na stránkách výrobce. Cena 150 liber mi nepřijde nikterak hrozná.

Zpomalené záběry

Pokud chcete zpomalit záběr aspoň na polovic, musíte zvolit záznam ve 3K rozlišení, ale upřímně bych to nedělal. Stejně tak jsem i proti hlasům některých potenciálních kupců s tím, že je chyba, když kamera neumí slowmotion aspoň ve Full HD. Dokážete si představit, jak špatně by ten výsledek vypadal v 360 stupňovém videu?

Stabilizace

Fusion má stejnou stabilizaci jako GoPro 7. To znamená, že s kamerou můžete běžet, skákat a výsledek bude vypadat jak z gimbalu. Tedy ani se to nehne.

Zajímavá videa na GoPro Fusion pro inspiraci

Závěr

Jak už jsem napsal na začátku článku, myslím si, že síla GoPro Fusion tkví právě v jeho univerzálnosti. Z jednoho momentu si vyberete několik záběrů a uděláte si mezi nimi plynulý přechod jak z technocrane. Kvalita obrazu sice nedosahuje kvalit DSLR a bezzrcadlovek, ale pokud kameru použijete kreativně, divákovi to vadit nebude. Naopak ocení něco nového. Zároveň ale ještě jednou upozorňuji na to, že to je kamera určená profesionálům. Těm ostatním bych doporučil standardní sportovní kameru a to nejen GoPro, ale třeba i Xiaomi nebo Dji Go.

Comments (4)

 1. Anonym

  Ahoj už som zúfalá nedokážem sparovat gopro fusion s mojim mobilom ani keď zvolim tu 6ku, stále mi ponukne fusion neviem si rady 🙁

 2. petrspetla

  Chyba může být v mobilu nebo GoPro. Zkusil bych klidně na prodejně nějaký nový telefon. Pokud se ani ten nepřipojí, zaměřil bych se na GoPro. Aktualizovat se dá pomocí karty.

 3. Richard

  Dobrý den ,

  Mám dotaz ohledně kamery chci si ji koupit mám 2x samsung gear 360 a převážně jen fotím sferické 360°fotky .dotaz jak vypadají fotky z gopro fusin.
  Rozměr velikost atd

 4. petrspetla

  Fotky vypadají stejně jako z GoPro 7, akorát to je v 360 stupních. Abych byl upřímný, kamera mi leží v šuplíku a přemýšlím, že ji prodám. Ne proto, že by nebyla dobrá, ale kvůli tomu, že jsem doteď nedostal příležitost ji pořádně využít. Nejdřív jsem řešil zakázku, kde bych ji umístil do auta během driftování, další na natáčení lyží, ale vše se mi odložilo o rok. Jestli chcete napište mi mail. Mám k tomu příslušenství a je v záruce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.