16.3.2019 petrspetla

GHALEX – LUT emulující Arri Alexa

Je to opravdu neuvěřitelné přátelé, ale jeden génius vytvořil LUT, která z vaší Panasonic GH5 udělá Alexu!

Ne, je to “blbost”. Pokud chcete mít hezký obraz, naučte se ho barvit od základu a LUT nepoužívejte. Co se týče sladění kamer, profesionál použije color charts. Krom toho si ani nemyslím, že by chtěl někdo používat Alexu v kombinaci s GH5. Když už plavat ve vlnách minimálního rozpočtu, tak bych si půjčil aspoň Pocket 4K od Blackmagic.

Příklad

Horní frame ukazuje lut GHALEX (70 dolarů) a spodní lut Varicam V-LOG na REC 709 (zdarma). Obojí je bez korekce.

A proč tohle vlastně píšu? Autor se chystá udělat LUT i pro Sony. Když to sype, tak to sype. Alexa stojí padesát tisíc dolarů, protože to je kvalitní kamera obsahující kvalitní HW. Panasonic GH5 je skvělá “kamera” za výbornou cenu, ale Alexa to není a ani nikdy nebude.

LUT jsou fajn pro náhled obrazu při produkci nebo rychlo barvení, když spěcháte. Za GHALEX zaplatíte celkem 70 dolarů a tuhle cenu neobhájí ani příběh o jejím vzniku. Jen pro porovnání, Osiris LUT pořídíte za 39 euro a je to nejprodávanější a nejpoužívanější balík na světě. Já nabízím 65 LUT za 950Kč.

Obsah balíku

Aktuálně je v prodeji třetí verze Ghalex a obsahuje LUT pro dvě kategorie světel – denní a žárovkové. U každé z nich najdete verze pro Cine D, HLG a V-log. Já testoval verzi pro V-Log. Součástí je i dokumentace jak správně LUT používat.

Závěr

Netvrdím, že jsou lut Ghalex špatné, ale nedělal bych z toho takovou vědu a ani bych netvrdil, že se z GH5 stane Alexa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.