4.12.2018 petrspetla

Fotoaparáty vs video kamery

Tvůrci by se dali rozdělit do čtyř skupin:

  1. Ti, co netočí a hrabou se v teorii. Nejvíce uznávají technické parametry a tabulky. Rádi poučují ostatní.
  2. Vlogeři. Znají základy a točí o tom nekonečné množství tutoriálů.
  3. Stará škola, která uznává jen velké kamery na rameno.
  4. Profesionálové. Zařízení berou jen jako dláto a pokud s ním dosáhnou kýženého výsledku, je jedno jaké je.

Slavná fotografka Annie Leibovitz tvrdí, že kdo začíná konverzaci vybavením, sám nefotí. A dává to smysl. Profíka vybavení nezajímá. Hlavní je výsledek a proč vznikl, případně postup. Dřevosochař těžko přijde za druhým “To jsi dělal na jaké dláto? Rovný nebo šikmý?”.

Když jsem si vybíral fotoaparát na focení a přestal jsem řešit technické parametry, zjistil jsem, že fotky, které se mi nejvíce líbí jsou nafocené na sedm let staré digitály. Ne proto, že by byl výstup z nich lepší, ale pracovali s nimi mistři fotografové. Proč třeba Tomáš Třeštík nefotí na Sony, ale Canon? Protože mu to je jedno. Dobrý výsledek by vymáčkl i z barbie kamery.

Kaco stále točí svatby na 5D Mark 3 a co se týče vizuálu tu nemá žádnou konkurenci. Přitom stará zrcadlovka nenabízí žádný komfort.

Při psaní recenze na Panasonic GH5 jsem ani trochu nepomyslel na to, že porovnání s FS5 a dalšími kamerami může být kontroverzní. Jako kdybych někomu šáhl na oblíbenou hračku, přitom jsem jasně psal, že je na každém, co si koupí.

Panasonic GH5 – recenze

Je to jiná kategorie! Proč jsi GH5 neporovnal raději s Fujifilm XT3?

Neporovnal, protože nemám s Fujifilm XT3 zkušenosti. Jiná kategorie to není. Sám jsem nad FS5 uvažoval místo GH5. Pro mě to je kamera jako kamera, ale FS5 je dvakrát dražší a za dvojnásobek pro mě nepřináší nic zásadního. Jak už jsem napsal v recenzi, XLR nepotřebuji, mám rekordéry, SDI také ne, nedělám přenosy a pro náhledový monitor mi stačí HDMI. Záznam do RAWu ocení minimum mých klientů a když už by byl potřeba, půjčím si v rentalu raději kameru z vyšší kategorie. ND filtry používám variabilní od VFFoto. Sklo je sklo. A spousta kamer a fotoaparátů ani nevydrží déšť a mráz. GH5 je certifikovaná do -10 stupňů celsia a zažila se mnou opravdu mnohé.

Proč točím na fotoaparáty?

  1. Vážím si peněz a i když mám natáčení jako koníček, beru ho i jako business. Fotoaparáty momentálně nabízí nejlepší poměr cena/výkon. Výrobci fotoaparátů se předhání více, než výrobci kamer. Zároveň to ale neznamená kompromis, protože dnes už existují fotoaparáty dělané přímo pro záznam videa a mezi ně patří i GH5. A ta už zvládá slušně záznam zvuku (dá se dokoupit i modul s XLR), má 10 bitový záznam, dobře se drží, je odolná, má velký HDMI konektor pro připojení náhledového monitoru a netrpí na dřívější neduhy fotoaparátů jako moaré, aliasing a rolling shutter effect. Ten je opravdu minimální a už nemám potřebu ze švenků sportu “zvracet”.
  2. Fotoaparáty jsou miniaturní a nebudí žádnou pozornost. Když natáčím dokument nebo report, nikdo si mě nevšímá a můžu bez problémů zachytit atmosféru daného místa. Díky velikosti navíc fotoaparát umístím i do titěrných míst a podpůrné vybavení pro pohyb v prostoru (gimbal, jeřáb, stativ…) je i menší a levnější. Tím, že se držím minimalismu nepotřebuji tolik členů ve štábu a moji klienti oceňují, že si vystačíme ve třech lidech. Něco zvládnu i sám.
  3. Fotoaparát má blízko k “cinema” kameře. Je to malá kostka s velkým čipem, kterou si můžete dle potřeby rozšiřovat. Nejde přitom o nákladnou investici. Klec s madlem pořídíte za tři tisíce korun. Na to si můžete uchytit přijímač k portům, monitor, mikrofon nebo světlo. Případně i rovnou celý rig včetně kompendia a follow focusu, který si dáte na rameno.
  4. Na fotoaparát se dá i fotit a kameraman by toho měl být i schopen. Pro mnoho žánrů to může znamenat velké plus. Travel videa, food blog, hudební videoklipy… nebo jen možnost vyfotit si promo materiály k vlastní tvorbě.
  5. Jsem “influencer” a rád pomáhám začínajícím tvůrcům. Díky tomu, že točím velké projekty na fotoaparáty nejsem začínajícím myšlenkově tak vzdálený, jako kdybych točil celovečerní filmy na Arri nebo RED kamery se 30 členným štábem a několika miliónovým rozpočtem. Na druhou stranu bych byl asi úspěšnější na Instagramu, protože kdo z oboru se nerad dívá na velké kamery?

K video recenzi na Black Magic Pocket 4 kameře někdo napsal

Black magic sice cenove konkuruje bezzrcadlovkam ale na place budes s gh5 nebo sonakem porad za amatera.

Upřímně, ještě jsem se nesetkal s tím, že by se klient podivoval nad tím, na co točím. Navíc už podle toho jak to napsal mi bylo jasné, že na žádném reálném place nikdy nebyl a měl jsem pravdu, nebyl. Klienti si nás vybírají na základě referencí a dostanou odpovídající kvalitu. Pokud po vás někdo vyžaduje ozbrojenou kameru, abyste vypadali jako vánoční stromeček, děláte asi něco špatně. Výjimkou jsou v oboru vzdělaní klienti, kteří vyžadují konkrétní kamery, často třeba RED nebo specifický vizuál jako anamorf nebo ultra zpomalené záběry (např. Phantom Flex).

Minimalismus – vybavení

Koupě kamery se už v dnešní době nevyplatí. Pryč je doba, kdy jste vzali čtvrt milionu, koupili si kameru a na trhu byla aktuální pět let. Dnes je to jako s autem. Koupíte si kameru a už při prvním natáčení ztratí slušnou část ceny. Za rok až 40%. Kamarád si před dvěma lety koupil RED Dragon v setu za 1,5 miliónu a za rok ji prodal za polovinu a byl rád, že se toho zbavil. Fotoaparát sice ztratí také 40%, ale v rámci té ceny a vůči tomu, co vydělá to je zanedbatelná částka. Půjčovny vybavení neustále rozšiřují svoji působnost. Díky tomu stačí, aby produkce vlastnila základní vybavení a zbytek si půjčí. Výjimkou jsou specificky zaměřené produkce jako Merge Studio s motorizovaným sliderem od Kessleru. Rozhovor najdete v ebooku Video jako business.

Ebook – Video jako business

Hraný film a fotoaparáty

Během svoji kariéry jsem se setkal se spoustou kameramanů, kteří nad natáčením na fotoaparát minimálně uvažovali. Roy H. Wagner si pochvaloval Sony A7s. S jedním českým z asociace, jsem diskutoval nad možnostmi A7s. V Hollywoodu teď na a7sII natočili horor.

Sice nemá nejlepší hodnocení, ale to je dáno obsahem. Vizuál vypadá dobře a film se už zaplatil. Výhodou podobných lowlight bestií je fakt, že nemusíte moc svítit (co se týče výkonu). Kdyby jste se ptali, proč si vybrali zrovna Sony A7SII a ne Canon 5D Mark 3 s ML RAW, jelikož si kameraman stěžoval na 8bitovou kompresi, je to tím, že film má pod palcem Sony Pictures a používají ho pro marketing.

Na Canon 5D Mark 2 před lety natočili epizodu Dr. House. Sice šlo z velké části o marketingovou kampaň, kterou si zaplatil Canon, ale tvůrci si možnosti stejně pochvalovali. Miniaturní fotoaparát se slušnou citlivostí se hodil do titěrných míst rozbořeného domu. A to ještě nebyl Magic Lantern s RAW záznamem.

To, že podobné kampaně fungují si uvědomili i ve FujiFilmu a nechali si natočit několik krátkých filmů.

Na Panasonic GH2 vznikl i oceňovaný sci-fi film Upstream Color, o kterém píšu i v ebooku Filmařský underground. V tomto případě ale nejde o marketing. Tvůrce prostě jen neměl peníze.

Já natočil na Panasonic GH3 celovečerní dokument Gravitation, který jsem bez problémů dostal do kin i TV.

Investice

Nic z toho co jsem napsal neberte jako “hate” na kamery. Já si jen po těch letech natáčení uvědomil své místo na trhu. Našel jsem si “lásku” v dokumentárních filmech a k nim jsem uzpůsobil svoji workflow. I firemní promo videa, která natáčíme, spadají spíše do dokumentárního žánru. A kvůli vlastním projektům, které natáčíme spíše pro zábavu, si novou techniku kupovat nehodlám.

Kamery mají určitě své místo, ale tvůrce je musí brát jako investici a neměl by si je kupovat jen z toho důvodu, že mají hezký obrázek, ale nikdo mu ho nezaplatí. Kolik znám tvůrců, kteří točí svatby za pět tisíc na skvělé vybavení? Někdo má rád větší velikost a chce působit na place důležitě. Na laika velká kamera působí draze a velkolepě. Někdo zase potřebuje dodatečné funkce a možnosti, které fotoaparát zatím nenabízí. Já spoustu věcí ale nepotřebuji a je zbytečné mě přesvědčovat, že ano. Dále je potřeba vzít v potaz, že cena za techniku by měla být jen zlomkem z celého rozpočtu díla. Diváka zajímá hlavně obsah, pak řeší jestli mu je rozumět (zvuk) a až nakonec, jestli se mu líbí vizuál. Ideální samozřejmě je, když jsou skvělé všechny tři složky díla.

Kameru si kupujte vždy, pokud víte, že ji uplatníte a nezapomeňte na amortizaci. Tu si můžete nastavit podle cen v půjčovnách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.