10.3.2019 petrspetla

Filmy online – Dillia vs Ulozto

Sleduji DVTV a nedávno jsem u nich narazil na rozhovor s šéfem Dilia ohledně sporu s Ulozto. Než co se pustím do argumentů, rád bych podotkl, že i kvůli Dilia platíme autorský poplatek z koupě paměťových médií. Jen pro představu, u Seagate BarraCuda Pro 8TB to dělá 187Kč. Nectít presumpci neviny a každého považovat za zloděje je prasárna.

Kdo stahuje, nejde do kina

Počítat škody vzniklé sdílením filmů na Ulož.to je jako snažit se určit, o kolik dětí jsme přišli kvůli masturbaci.

Tento komentář pod DVTV poměrně hezky vystihuje celou situaci. Lidi stahují filmy ze tří důvodů.

  1. Jsou chudí a filmy si nemohou dovolit (kino, DVD…).
  2. Nechce se jim za filmy platit, protože chtějí ušetřit.
  3. Film nikdo v tuzemské distribuci nenabízí.
  4. Zvědavost aneb “na takový film bych se nikdy nepodíval”.

Člověk který nemá peníze může fungovat jako součást marketingu. Film se mu líbí, tak o něm aspoň řekne známým. Případně sám zbohatne a začne si oblíbené filmy kupovat zpětně. Jako student jsem taky neměl moc peněz. Pokud někdo za filmy platit nechce, tak za ně asi nikdy platit nebude.

Nemá smysl vytvářet server na prodej filmů, když tu je Ulozto

Šéf Dilia v rozhovoru opět popřel presumpci neviny a každého považuje za zloděje. Spousta lidí ale krást nechce, leč bohužel, spousta děl se sehnat nedá. Dalo by se to vyřešit českou obdobou Netflixu. Divák by platil měsíční poplatek a pustil by si cokoliv, co by chtěl z nabízené knihovny. Nebo VOD (video on demand), kde by si film za vyšší poplatek buď koupil nebo za nižší půjčil.

V České republice podobnou službu nabízela Alza, ale z nějakého důvodu s tím 31.10.2018 skončila. Zbývá tu tak jen Aerovod a OBBOD. Myslíte ale, že na nich najdete filmy, které šéf Dilia zmiňuje v rozhovoru? Nikoliv.

Spor

Dilia chce přístup do databáze Ulozto a mazat filmy, které spravuje. Jejich požadavek by mi přišel fér, kdyby nepobírali autorský poplatek za každé datové úložiště. Ten by měl totiž ztráty krýt, že? 🙂

Nahlašování na Ulozto nejde vždy. U zaheslovaného souboru máte smůlu. Pokud někdo vaše filmy nahrává často, můžete využít Content ID.

Závěr

Když se film dostane po padesáti letech na Ulozto, není to tak bolestivé, jako když unikne během kino distribuce, nedejbože před. Bolet může i únik při prodeji DVD.

Každý držitel licence má právo se svým dílem nakládat jak chce. Jestli je jeho přáním zamezit pirátství, měl by se postarat v prvé řadě o to, aby byl film dostupný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.