19.3.2020 petrspetla

Filmaři pod rouškou

Dnes vznikla na Facebooku nová skupina pro filmaře, jejímž účelem je si vzájemně pomáhat. Řadí se tak mezi další skupiny jako “umění přežívá – kultura vs koronavirus” a “Kreativci v karanténě“.

Je pěkné, že se umělci umí spojit a sdílejí mezi sebou důležité informace. Na druhou stranu jakmile krize opadne, bude trh uzavřenější, než kdykoliv předtím. Je to business a čeká nás tvrdý konkurenční boj, protože práce bude méně.

O tom jestli práci dostanete bude rozhodovat:

  1. Kvalita a dosah vaší značky. Dozví se o vás klient?
  2. Umíte natáčet lépe, než konkurence?
  3. Co krom natáčení můžete nabídnout? Dokážete nám poradit i s tvorbou konceptu a distribucí vaší práce? Umíte fotit? Vše se počítá k plusu.
  4. Cena. “Víte, všichni zažíváme obtížnou situaci, ale chápeme, že musíte platit účty. Standardní cena pro nás není přijatelná, ale pojďme se domluvit na něčem rozumném”.

Počítat s tím, že krize bude trvat jen jeden měsíc nebo dva je naivní. Pokud nemáte finanční polštář aspoň na půl roku a zároveň jste bez práce, bude pro vás pravděpodobně lepší pozastavit si činnost. Šance, že si dosáhnete na půjčky bez úroku je minimální. Museli byste vykázat škodu aspoň půl milionu korun. A pak je otázkou, jestli i potom nějakou práci v oboru budete mít. A bojí se i ti nejlepší.

Při minulé krizi skončila zlatá éra reklamy. Teď to nebude jiné. Na druhou stranu vše negativní má i svá pozitiva.

  1. Uvědomíme si svoji zranitelnost a možná o to více budeme žít přítomným okamžikem. Zaměříme se v životě na to, co je důležité a co důležité nebylo, odstřihneme.
  2. Špatné maso půjde pryč. Kdo svému řemeslu nerozumí, ten skončí. Spousta tvůrců doteď nechápe ani základy ohledně expozice. To platí i pro zaměstnance ve firmách, kteří si dělali ze svojí práce srandu a neplnili ji dobře.
  3. Budeme mít větší šanci se prosadit, protože výstupů bude méně.

Tématu krize a dalším se budu věnovat v živém vysílání v neděli od sedmi hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.