20.2.2019 petrspetla

Fechtbuch: The Real Swordfighting behind Kingdom Come

Adorea

Fechtbuch: The Real Swordfighting behind Kingdom Come je celovečerní dokument o šermu, který jsme natočili pro Warhorse Studios. Film vyšel v českém a anglickém jazyce na Steamu a GOG.

Synopse

Jedním z klíčových prvků Kingdom Come: Deliverence je středověký boj. Ten jsme ve Warhorse Studios zpracovali podobně jako ostatní aspekty hry, tedy maximálně věrohodně, abychom ukázali, jak se za soumraku středověku skutečně bojovalo. Dokumentární film Fechtbuch je záznamem toho, co jsme se na cestě za tímto zážitkem naučili a průvodcem po tajích historického bojového umění.

Při natáčení jsme požádali přední české a slovenské šermíře a bojové umělce, kteří nám pomáhali, aby nám vysvětlili a předvedli základní principy středověkého boje, dobové techniky a postupy. Ukážeme si zbraně a brnění, představíme rozličné šermířské školy a s mistry boje se zamyslíme nad pojmem rytířství v minulosti i dnes, o šest století později.

Podívejte se, jak to vypadá, když vezme meč do ruky opravdový mistr!

Framy

Účinkují

Peter Koza, Magisterium

Peter Koza je považován v zásadě za zakladatele historického šermu v někdejším Československu. Pod jeho vedením vznikla první generace moderních historických šermířů a prakticky každá seriózní škola v Česku nebo na Slovensku, ať už jde o jevištní performanci nebo realistickou rekonstrukci, se nějak odkazuje k jeho dědictví. V dokumentu Fechtbuch promluvil o duchovních aspektech bojového umění a o historii, s chutí ale demonstroval i záludnosti rozdílných přístupů hlavních škol historického šermu.

Petr Nůsek, ARGO

Petr Nůsek je v první řadě bojový umělec, současně ale i přední český bojový choreograf. Účastnil se natáčení nespočtu filmů evropské i hollywoodské produkce, působil jako kaskadér i trenér kaskadérů, příležitostný herec a dublér, radil při tvorbě Kingdom Come: Deliverance a navrhoval bojové a bitevní scény. V dokumentu Fechtbuch nejen přiblíží práci choreografa, ale promluví i o bojovém umění jako specifické cestě životem bez ohledu na století, ve kterém se odehrává.

Petr Vytopil, Paridon

Petr Vytopil, přední český učitel šermu, v dokumentu Fechtbuch představí principy boje s mečem, zejména útočnost německé bojové školy a důležitost metody „vor“, tedy nutnosti udržet převahu nad protivníkem a předvídat každý jeho pohyb, ideálně ještě předtím, než se jej protivníkovi podaří realizovat. Petr je specialista na německou školu šermu i boj v brnění a popovídá také o tom, jak se dnes dobový středověký šerm rekonstruuje.

Robert Waschka, Dům rytířských ctností Brno

Robert Waschka z DRC Brno se podílel na Kingdom Come: Deliverance jako hlavní bojový poradce a všechny šermířské techniky ve hře vycházejí právě z jeho pohybů. Kromě toho učí šerm a pořádá workshopy s různými zbraněmi v rozličných bojových stylech a uměních. V dokumentu Fechtbuch přiblíží, jak se k šermu dostal a co pro něj znamená, a ukáže vám, jak držet dlouhý meč a kam trefit protivníka. A kdy na něj rozhodně nemluvit.

Bojové scény připravila a secvičila Adorea

Hodnocení ze Steamu

Je sranda, když dokumenty jsou mnohem lepší než vydaná DLC 😀 A tento se opravdu povedl. Víc jak hodina skvělých zajímavých informací o šermu a jeho technikách propojených s tím co vidíme ve hře … Díky za to a určitě každýmu doporučuju těch pár korun dát alespoň za pučení a shlédnutí.

Nepovažuji se za fanouška šermu, ale tohle video je prostě super. Má to hlavu a patu a všechno do sebe na krásno zapadá.
A je opravdu radost vidět, jaký odborníky tu u nás máme.

Krásne a náučné video o historickom šerme v Európe, najmä z obdobia 15. storočia. Ďalej sa vyjadrujú k hre, že tam sa pokúsili dať viacero bojových škôl od učiteľov z rozmedzia období okolo až 100 rokov, keďže sa v hre stretli rôzni šermiari, najmä keď spomeniem Kumánov. Ukazujú rôzne techniky a už som si šerm vyskúšal, takto ma znova nabáda myšlienka si to vyskúšať, keď sa dajú využiť aj v súčasnom svete ako sebaobrana.

Skvěle zpracovaný dokument převážně o historickém šermu z pohledu několika českých mistrů, doplněný pohledem na to, jak vznikal soubojový systém v KCD. Většinu stopáže tvoří praktické ukázky technik, nudit se rozhodně nebudete.

Paráda….Je dobře že tento dokument vznikl. Není totiž od věci si občas připomenout, že boj muže proti muži je neuvěřitelně brutální záležitost vybroušená staletími zdokonalování likvidačních technik a že jde především o to, sejmout protivníka co nejrychleji a nebýt sám zraněn. Je to kruté a brutální, ale je to tak.
Také to pomůže mnoha hráčům pochopit o co se hra snaží v bojových sekvencích a proč je třeba se technikám učit…byť je boj pro hru samozřejmě značně zjednodušen.  Jsem rád, že tvůrci hry dělají tyto dokumenty…hru to značně obohacuje a obohacuje to i nás hráče. Tímto chci poděkovat všem, jak za hru tak i za dokumenty.
Pánové a dámy, jen tak dál…velmi dobré. Díky moc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.