23.9.2019 petrspetla

Davinci Resolve – tutorial cz/sk

Když jsem před dvěma lety vytvořil první český online kurz pro program Davinci Resolve, netušil jsem, jaký zájem o něj bude. Během týdne si ho zakoupilo několik desítek zájemců. Není ale divu. Davinci Resolve roste na popularitě. Dříve to byl velmi drahý neintuitivní program určený pouze pro color grading videa. Dnes je cenově dostupný a můžete v něm dělat vše od střihu, gradingu, efektů, zvuku po export DCP. Navíc nabízí i verzi Free, která je zdarma a běžného střihače v ničem neomezuje.

Davinci Resolve – kurz gradingu

Po prvním kurzu, ve kterém jsem shrnul základy ovládání programu a hlavně Color grading přišel hlad po pracovních prostředích Fusion a Fairlight, které přišli posléze. Kurz jsem vydal minulé vánoce a bral jsem svoji edukační práci na tomto programu jako uzavřenou.

Davinci Resolve – DCP, Fairlight a Fusion

Jenže se mě více lidí začalo ptát, jestli bude i kurz střihu, ve kterém bych ukázal hotové projekty, vysvětlil základní teorii jako je střihová osa a dopodrobna vysvětlil prostředí Edit i Cut, které vyšlo ve verzi 16. Dnes jsem tedy vydal poslední kurz se zaměřením na střih.

Davinci Resolve – Teorie a praxe střihu

Celkově mé kurzy trvají necelých šest hodin a prodávám je v jednom výhodném balení.

Davinci Resolve – 3v1

Proč si zakoupit mé kurzy?

V rámci mých kurzů se nesnažím předat jen informace o tom, jak se ovládá program, ale snažím se předat i své zkušenosti a základní teorii, která se týká konkrétního oboru. V kurzu střihu ukazuji reálné projekty, ve kterých vysvětluji i koncepci jejich tvorby a marketingu. Jejich zakoupením mě podpoříte v další tvorbě kurzů a videí zdarma na YouTube.

Tutorial zdarma

,

Comments (10)

 1. Jiří

  čau
  Prosím Tě, mám na tebe dotaz.
  Chtěl jsem si vyzkoušet jak vypada Braw z Blackmagic Pocket 4K, stáhl jsem si nějaké záběry importoval do Davinchi 16.1.
  Chvíli to vypadalo Ok ale pak program spadne, vyzskoušel jsem více záběrů, ale pokaždé nastejno.
  Musím si teda stahnout nějaký kodek? Protože nevím ani v čem přehrat v PC Braw, popripade je treba neco udelat v Davicnhi?
  Program mam samorejme koupeny, PC vykonne
  Nenapadá tě kde je chyba? Chtel jsem si jen vyzkouset praci z Braw, jeste dodam ze co mi leze z GH5 je bez problemu.

 2. petrspetla

  Aktualizoval bych grafickou kartu a stáhl update pro blackmagic raw do PC ze stránek Blackmagicu. Jestli máš AMD grafiku, byl tam bug.

 3. Jiří

  Bohužel problém pořád stejný, Grafika je aktualizovaná, Davinnhi verze 16.1. + aktualizace Blackmagic RAW 1.5.2.
  Pro jistotu jsem stáhl záběry přímo od nich.

  Moje pc C Intel Core i7-8750H (2.2GHz, TB 4.1GHz, HyperThreading); 32GB RAM DDR4; 17.3″ Ultra HD displej (3840 x 2160 bodů); grafika NVIDIA GeForce GTX 1070 8GB GDDR5; disky 512GB SSD M.2 PCIe a 1TB HDD.

  Zaběr naimportuju, asi dvacet sekund vše ok a pak zamrzne.

  Nevím si s tím rady no, asi první takový problem s Davinchi.

  Jak by jsi postupoval dál ty?

  Díky za odpověď

 4. petrspetla

  Zkusil bych udělat downgrade Resolve na 16.0. Pokud by to stále padalo, zaměřil bych se na HW. Zkusil bych trial verzi Adobe Premiere a dalších programů a zkusil importovat a stříhat.

 5. multicam

  dobrý den přeji, mám free verzi DaVinci 16. Nevím,zda je funkční multicam. Děkuji Pergl

 6. petrspetla

  Měl by být. Free verze je spíše omezena co se týče podporovaných kodeků a výkonu.

 7. Capture

  Dobry den, funkce CAPTURE je ve free verzi dostupna? Mam neaktivni ikonu.
  Dekuji Pergl

 8. petrspetla

  Dobrý den, funkce Capture funguje jak ve verzi Studio, tak i zdarma, ale je dostupná pouze pro Blackmagic karty.

 9. Export videa

  Ahoj Petře,
  Mám na tebe dotaz ohledně renderingu. Máme zkušební záběry z BLMPC 6k formát 6k 3:1 BLM RAW, při exportu do formátu MP4 h.264 je výsledek průměrný. Kvalita neodpovídá 6k záznamu s kompresí 3:1, 12 bit. Zkoušel jsem všechna nastavení kvality. U nejvyššího možného nastavení kvality a bitratu (bitrate 150000kb/s) je obraz v pořádku, ale nemůžu se zbavit bitmap. Například u záběru na oblohu, jsou odstíny ve vrstvách. U 12bit záznamu bych tohle nečekal. U kamer Sony, které mají 8bit záznam se mi takove bitmapy nikdy neobjevily, ale střih byl v powerdirectru. Samotný záznam z BLMPC před exportem je v pořádku. Davinci zřejmě ořezává kvalitu záznamu.
  Pls, nemáš podobnou zkušenost nebo řešení, jak zvýšit kvalitu exportu videa? Nebo jiný formát který by tento problém řešil?

  Děkuji za radu
  Jiří

 10. petrspetla

  Export s importem nemá moc společného. Zkusil bych nejprve H264 v MOV s nastavením na maximální kvalitu renderu. Byť je to jen kontejner, s MOV jsem docílil lepších výsledků. Případně si stáhni Avid DnXHR a HD a renderuj v MOV do tohoto kodeku v 10bit a to pak uploaduj na YouTube apod. nebo pomocí jiného programu zkus H264. Davinci Resolve se s těmito spotřebními kodeky moc nekamarádí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.