25.1.2017 petrspetla

Color grading pomocí LUT

Nejsem příznivcem barvení obrazu jen za pomocí LUT. Je to nástroj a i zde platí přísloví “dobrý sluha, špatný pán”. Začínající tvůrce videí se ale musí učit spoustu věcí a color grading je až tím posledním, čím by se měl zabývat. V tomto mu LUT mohou výrazně ulehčit práci, protože “jedním kliknutím” dosáhne zajímavého výsledku, který podtrhne atmosféru videa.

Co vlastně LUT je?

Lookup table (LUT) je vyhledávací tabulka a můžeme si ji představit jako preset, který změní barvy dle určitého předpisu. Ten nemůžeme upravit, ale můžeme změnit sílu (průhlednost) LUTky.

Důvody použití

1. Náhled

Profesionální kamery a fotoaparáty umožňují natáčet v logaritmickém barevném prostoru (LOG), jehož účelem je zachytit obraz s co největším dynamickým rozsahem. Výstup je nekontrastní a desaturovaný, což je vhodné pro následnou postprodukci, ale ne pro náhled při produkci. Z toho důvodu se náhled zobrazuje v barevném prostoru REC 709, který je kontrastní, barevný a věrný (jak to vidíte očima). Pro převod z LOG do REC 709 a naopak slouží LUT. Tu můžeme chápat jako matematický příklad Výsledek = Zdroj + LUT.

Krom LUT, které slouží k převodu barevného prostoru (LOG do REC709 a naopak) můžete pro náhled použít i LUT, které vám nabarví obraz a budete mít lepší představu o tom, jak výsledné video bude vypadat. V levné třídě to umí například rekordéry Video Assist od Blackmagic.

2. Grading

LUT neslouží jako náhrada korekce barev a nebo samotného gradingu, ale může posloužit jako jeho základ. Kromě videa se mohou LUT použít i pro barvení fotografie.

Použití v praxi

Ukázky, jak používat LUT v konkrétních programech najdete v mém eshopu u každého LUT balíku. Před aplikací na obraz doporučuji provést korekci barev. Obraz by měl být neutrální a správně exponovaný, jinak nebude výsledek vypadat dobře.

Software

LUT můžete aplikovat na obraz v aplikacích Adobe Photoshop CC, Adobe Premiere CC/CS6+, Adobe After Effects CC/CS5+, Adobe Speedgrade, Apple Shake, Assimilate SCRATCH, Davinci Resolve Full/lite, Magic Bullet Looks 2, Sony Vegas, Final Cut a NUKE. Je to jednoduché – stačí jen kliknout a načíst.

Závěr

Pokud nezvládáte color grading nebo jen chcete rychle nabarvit obraz (například klient chce po vás surové záběry, které si bude dávat na sociální sítě), LUT jsou pro to ideálním nástrojem.

V opačném případě je můžete použít minimálně jako základ vašeho gradingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.