6.2.2019 petrspetla

Chromatická aberace – vada levných objektivů

V předchozím článku jsem doporučil několik levných objektivů pro bajonet Canon EF. Na základě toho jsem byl lidmi z “foto pátračky” nařčen, že vyhazuji peníze do kanálu a “nemám oko”.

Levné objektivy, které stojí za to

Nejhorší reakce schytal objektiv Canon 85mm f1.8, protože trpí na chromatickou aberaci. To, že na ní trpí i nejlepší sklo dle DXomark Sigma Art 85mm f1.4 už jaksi nikdo nezmínil.

Žádný objektiv není dokonalý a to zvlášť na plnou díru.

Odstranění aberace

Ve fotce aberaci odstraníme většinou jednoduše jedním kliknutím, ale jak ve videu? V hue vs sat křivce stáhnu konkrétní barvu dolů. V tomto případě (viz. první ukázka) růžovou.

Výsledek na první dobrou sice nevypadá bez chyb, ale berte v potaz, že jde o 8 bitový materiál zvětšený na 500%. Celý frame do článku dát nemohu, jelikož jde o frame z placené zakázky, která je kryta smlouvou. Kdyby na sobě osoba měla růžové oblečení, musel bych to udělat lokálně, ale i tak by to nebyl žádný problém. Za celé devítihodinové natáčení mi objektiv aberoval jen jednou.

Při koupi objektivu mě zajímá jen jedna věc a tou je ostrost. A pak už je jen na vás, jestli vám stačí nebo ne. Canon 85mm f1.8 mi přijde jako slušné sklo za výborné peníze. Jaké fotky se s tím dají vyfotit se můžete podívat na 500px. Já už teď používám většinou jen Sigma Art objektivy, tak jsem si objednal do setu 85mm f1.4.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.