4.5.2020 petrspetla

Charakter objektivu

Ještě nedávno jsem si myslel, že objektivy od Sigma Art patří mezi ty sterilní. Když jsem ale začal pracovat s Panasonic Pro sérií pro FF, zjistil jsem, jak jsem se mýlil. Objektivy od Panasonic potlačují úplně vše od aberace, vinětace po tolik oblíbený lens flare. V hodnoceních přitom excelují.

V umění přitom neexistuje špatně ani správně a vždy bude záležet na rukopisu autora. “Starosklíčko” vás svojí kresbou může bavit několik záběrů a pak zjistíte, že vám v protisvětle zkazilo záběr velmi nízkým kontrastem s oparem, kvůli kterému nevidíte objekt natáčené scény. Sterilní objektiv zase nevyvolá potřebné emoce a ne vše můžete “dodělat v postprodukci”.

Krom toho není vhodné objektivy míchat v rámci jedné scény, jelikož by si toho divák všiml a považoval by to za chybu.

Na rozdíl od čistě technického měření na charakter objektivu neexistují žádné tabulky. Jde o pocit, který ve vás objektiv vyvolá. Pro svatbu mohou být “starosklíčka” s charakterem perfektním nástrojem jak se odlišit a umocnit magickou atmosféru. Běžné popisující reportáži nebo reklamě mohou naopak uškodit.

Levné objektivy, které stojí za to

Starší objektivy mají ale spoustu výhod a doporučuji je vyzkoušet.

  1. Oproti moderním objektivům jsou až na raritní kusy velmi levné.
  2. Jsou plně manuální a celé z kovu.
  3. Při dobrém zacházení vydrží možná i stovky let a je jednoduché je servisovat.

Objektivy z bazaru – na co si dát pozor

Příští týden vydám recenzi na moderní “stará skla” 7Artisans. Jejich cena se pohybuje od dvou do pěti tisíc korun za kus včetně DPH (nepočítám do toho kusy pro Leica M bajonet s pokrytím FF za mnohem vyšší cenu). Z těch starších objektivů se podívejte na legendární Zeiss Contax, Canon FD, Helios nebo Petzval.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.