9.2.2020 petrspetla

Camera shoulder rig – rig na rameno

Před půl rokem jsem sekl s točením na fotoaparáty a koupil si svoji první cinema kameru. Točil jsem sice na ně už dříve, ale v té době nebyly tak dostupné, jako teď a za jednu byste si koupili u nás i slušný byt. S obrazovým nárůstem kvality z čipu musí jít ale v ruku v ruce i objektivy. Proto natáčím na Sigma Art 18-35mm f1.8 a 85mm f1.4, které mají brutální kresbu a přizpůsobil jsem si je pro používání s follow focusem. Pro laika ale mají jednu zásadní nevýhodu a tou je absence optické stabilizace. I z toho důvodu si myslím, že někteří u cinema kamer nevydrží, protože to není stejné jako si koupit fotoaparát se stabilizací na čipu a točit bez problémů z ruky. Cinema kamery stabilizaci na čipu nemají a objektivy s optickou stabilizací nesou kompromis.

To, že má objektiv optickou stabilizaci ještě neznamená, že bude vhodná pro natáčení. Například Tamron 24-70mm f2.8 G2 při švenkování skáče a trhá se. Canon má sice stejný zoom, ale bez optické stabilizace. Tu mají až u 24-105mm f4, která funguje perfektně, ale obrazově z něj leze bláto se slušnou dávkou chromatické aberace. Sigma je na tom zase se stabilizací lépe, než Tamron, ale s kresbou hůře, než Canon, byť si myslím, že to není tak špatné.

Faktem ale je, že na cinema kamery se musí jít postaru. Záběry se třesou? Kameru je potřeba zatížit, madlo umístit správně do těžiště a případné rods (tyče) si zapřít o tělo. Fyzika.

V prosinci jsem si postavil svůj první handheld rig, který se skládal z quick release systému od Smallrigu, 30cm dlouhých rods, dvou rail clampů, follow focusu a matteboxu. Tuto samostatnou část mohu kdykoliv oddělit od kamery. Na té mám ještě výše zmiňovaný top handle.

Rig jsem ladil dlouho na několik postupných objednávek, ale úspěšně. Přirovnal bych to k legu, akorát zatím nikdo nenabídl prodejnu, kam byste mohli přijít ke stolečku s obrovskou mísou a něco si postavit.

Od kamery pak mohu oddělit top handle s monitorem a dát ji na gimbal. Vše v rámci velmi krátké doby.

Shoulder rig

Handheld rig měl po zvážení šest kilo. I když v rukách sílu mám, není to vhodné pro celodenní natáčení dokumentárních filmů. A to je žánr, pro který žiji.

Po menším zvážení jsem přišel na tři řešení.

 1. Nechat si rig pro reklamní zakázky a pro natáčení dokumentárních filmů si kameru osekat na minimum a používat objektivy s optickou stabilizací. Tím by došlo ke kompromisu.
 2. Koupit si easy rig, který by celou váhu rigu přenesl na záda. Nejlevnější model Minimax za necelých třicet tisíc korun by mi ale nepomohl se stabilizací obrazu, jen s nošením kamery.
 3. Postavit si rig na rameno.

Jelikož jsem nechtěl kvůli divákovi dělat kompromis, rozhodl jsem se jedničku vynechat. Sice by bylo hezké natáčet na pár kilogramů lehký setup s jedním objektivem, ale při postprodukci bych trpěl. U druhé varianty bych zase vypadal jako terminátor, nedostal bych se s tím do auta a točení z ruky s tím je trochu jiné. Zvolil jsem tedy trojku.

Díly jsem objednal v Syntexu. Cenově jsou nejlevnější v České republice, každá objednávka mi přišla do 24h, což bylo při postupném dolaďování důležité a díky spolupráci mi dali i slevu.

Seznam dílů

2x Rail block rod clamp

Rosette handle kit

Rods 45cm

Shoulder pad

Quick release

Šrouby

Clamp

Sáňky pro rods

Magic arm

Stavba

Mimo Syntex jsem si objednal závaží od Neewer, protože zatím nemám V-Mount baterie, které pro tento účel slouží. Cílem bylo co nejlépe vyvážit shoulder rig pro celodenní natáčení. Zároveň jsem potřeboval, aby se dal kdykoliv odpojit, protože na stativovou hlavu s nosností 8kg ho už nedám. Samotná stavba probíhala jednoduše nebo jsem si to aspoň myslel. Ramenní opěrku jsem si dal rovnou pod quickrelease, kameru jsem tedy měl přímo u hlavy. Monitor jsem umístil doleva stejně jako follow focus a celé to padalo doleva. Zkusil jsem si tedy přendat follow focus na druhou stranu, ale nepustil mě k tomu konstrukčně mattebox. Pro první testy jsem ho proto sundal.

Kameru jsem posunul dopředu. Závaží přes můstek dozadu. A najednou to příjemně fungovalo. Když celý setup chytím za top handle v kameře, je přesně v těžišti a můžu s ním natáčet záběry jak “ze slideru”, protože na natažené ruce jen letí. Zároveň mohu celý rig kdykoliv položit na zem. Z jedné strany je opřen o madla, z druhé o závaží. Ramenní opěrka se teda nezašpiní ani v blátě. Pravou rukou bez problémů mohu ovládat follow focus, zoom i kameru. A stejně tak se i dobře dostanu na displej, když rig sklopím dolů a závaží se mi zasekne o rameno.

Natáčení

S rigem na rameno se mi pracuje dobře a i když jsem koupě z počátku litoval, brzo mě to přešlo. Záběry působí přirozeně a živě. Netřesou se ani na delší ohnisko, což by působilo amatérsky. Když chůzí kopíruji našlapování natáčenou osobu, působí to také dobře. Rig si kdykoliv mohu zapřít o zem pomocí předních madel a přes top handle a follow focus točit od země. Časem vyřeším napájení z Vmount baterie a rig bude ideální.

Jak by se dal rig ještě zlepšit

Abych pravou rukou nemusel přehmatávat na follow focus, zoom a na ovládání kamery, což není nepohodlné, ale bylo by to lepší, musel bych si koupit bezdrátový follow focus pro ostření, zoom a dotykový monitor s bluetooth ovládáním pro kameru jako Portkeys. Celkem bych tím ale zvýšil cenu rigu asi o padesát tisíc a to nechci.

Inspirace v zahraničí

Moc videí na YouTube ohledně shoulder rigu nenajdete, protože to není levná záležitost a pro kameramany s foťáky to je spíš zbytečnost.

Comments (7)

 1. Mini Matte box

  Malý tip, doslova malý 😀
  Nedávno jsem zakoupil mini matte box od Tilty , a bylo to přesně to na co jsem čekal až někdo vyrobí.
  https://tilta.com/shop/tiltaing-mini-matte-box/

  Je to poměrně levné,malé, slušně udělané, dovnitř našroubuju Variabile ND, můžu předělat z objektivu na objektiv, nepotřebuji pokud nechci žádný “rail” systém
  Doporučuju minimálně vyzkoušet.

  Tak ať se daří.

 2. Mini Matte box

  Malý tip, doslova malý 😀
  Nedávno jsem zakoupil Mini Matte box od Tilta , a bylo to přesně to na co jsem čekal až někdo vyrobí.

  Je to poměrně levné,malé, slušně udělané, dovnitř našroubuju Variabile ND, můžu předělat z objektivu na objektiv, nepotřebuji pokud nechci žádný “rail” systém
  Doporučuju minimálně vyzkoušet.

  Tak ať se daří.

 3. petrspetla

  Díky za tip, vím o něm, ale nelíbí se mi. Nikdy bych nedával čtvercový filtr úplně dopředu (hrozí poškození a odlesky). Rods mi nevadí, protože na nich mám už stejně follow focus a ramenní opěrku. Taky přeji ať se daří a mattebox ať slouží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.