18.2.2021 petrspetla

Blackmagic Design Pocket Cinema Camera 6K Pro – Hollywood pro chudé

Když se kameramana zeptáte na Austrálii, odpoví vám “Tam jsou klokani a Blackmagic Design”.

Design černé magie aneb kamery natáčející až v 6k rozlišení do RAWu s cenou pod sto tisíc korun českých včetně DPH. S každou novou vydanou kamerou se nejeden kameraman zamyslí nad svým stávajícím setem a nejeden výrobce ostatních kamer zapláče bolestí.

Šedesát šest tisíc korun včetně DPH!

Blackmagic Design to zase dokázal a neuvěřitelným způsobem podstřelil ceny na trhu. Nová Blackmagic Design Pocket Cinema Camera 6K Pro (dále jen bmpcc 6k pro) znamená pro stávající uživatele předchozích modelů zásadní upgrade.

Co je nového

 1. Zabudovaný ND filtr (2, 4 a 6 stop)
 2. 5″ dotykový HDR výklopný displej s jasem 1500 nitů a rozlišením 1920 x 1080
 3. Jeden mini XLR konektor navíc (celkem dva a jeden stereo jack)
 4. Nová interní baterie NP-F570 s hodinovou výdrží

Díky nové baterii už není nutné řešit externí napájení. S bateriovým gripem se dostanete až na dvou hodinovou výdrž, což je pro řadu kameramanů dostačující čas. Zabudované ND filtry vám zase ušetří peníze a šroubování/vkládání filtrů do kompendia. Mini XLR je lepší konektor, než jack (zámek proti vytržení, napájení až +48V) a navíc z mé zkušenosti s Pocket 4K nabízí mini XLR i lepší předzesilovače (o cca 20% vyšší hlasitost při stejném nastavení).

Co chybí k dokonalosti

 1. Čip o velikosti FF nebo aspoň RF bajonet pro zakoupení speedboosteru
 2. Čtyř kanálový zvuk
 3. IBIS
 4. Utěsnění

Dokonalá kamera v této cenové kategorii neexistuje, ale pár návrhů pro zlepšení bych měl. I když Canon EF považuji za nejlepší bajonet (nepočítám profesionální PL) co se týče adaptace, dostupnosti objektivů a dlouhodobé investice, není možné na něj nasadit speedbooster. Kdyby si tedy výrobce vybral novější RF bajonet, mohli by si tvůrci koupit originální adaptér EF-EOS R 0.71x od Canon. Této možnosti by určitě nevyužil každý, ale mít možnost přiblížit se k FF je fajn a už i FF se pomalu začíná stávat standardem ve videu. Čtyř kanálový zvuk bych si dokázal představit jako dokumentarista v tomto zapojení:

 1. Mini XLR – bezdrátový systém Sennheiser AVX
 2. Mini XLR – bezdrátový systém Sennheiser AVX
 3. 3,5mm jack – shotgun Sennheiser MKE 600

IBIS tedy stabilizace na čipu je protikladem vůči rigování, které je nutností pro používání objektivů bez stabilizace, zejména co se týče dlouhých ohnisek. A k utěsnění není potřeba nic dodávat. Bez něj si déšť, sníh… nenatočíte nebo riskujete poslední štaci.

Kameru včetně příslušenství si můžete předobjednat v obchodech Syntex a Videoking. Velmi zajímavý je nový OLED hledáček s rozlišením 1280 x 960 s nastavením korekce dioptrií -+4. K němu dostanete silikonové nástavce (malá a střední velikost pro levé a pravé oko) a ke kameře ho připojíte jednoduše zacvaknutím do konektoru.

Souhrn

Díky novým vlastnostem je jednoduché použít kameru na video jako lehký fotoaparát. Představte si setup Pocket 6K Pro kamera, hledáček, SSD, bateriový grip, několik baterií a lehká stabilizovaná skla. Bez problémů můžete točit z ruky do BRAW, aniž by vám upadli ruce.

Ještě před rokem jsem natáčel na kameru Pocket 4K. Mé dojmy z ročního používání najdete ve videu níže.

A jak to vidíte vy? Zaujala vás nová kamera?

Comments (2)

 1. IT Education s.r.o. Ján Žitniak

  Určite zaujala, kedže sa s touto problematikou len zoznamujem, tak neviem presne posúdiť v čom tkvie výhoda takéhoto systému napr. oproti profesionálnej zrkadlovke s veľkým snímačom a dostupnosťou objektívov (dajme tomu bez redukcie).

 2. petrspetla

  Tato kamera má interní ND filtry, čímž si ušetříte peníze na jejich pořízení a zároveň čas pro nasazení. Další věcí je, že interně natáčí do BRAW, což je zlehka osekaný RAW. Má to stejné výhody jako u fotky – změna WB, ISO, expozice… v postprodukci bez degradace obrazu plus detailnější obraz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.