24.9.2019 petrspetla

Bi-color světla 3200 – 5600K

Nerad jsem si to připouštěl a rád jsem se schovával za alibi dokumentaristy, ale světla jsou základ. V dnešní době sice už není problém vzít kameru nebo fotoaparát, který zvládá vysoké ISO, k tomu světelná skla a točit skoro po tmě, ale nasvítit si scénu je mnohem hezčí a pro dané dílo smysluplnější. Svícení je ale pro začínající tvůrce mnohdy odrazující, přitom ve výsledku nemusí jít o nic složitého a i spousta hollywoodských kameramanů preferuje minimalistické sety.

V září jsem zase investoval spoustu peněz do techniky, abych se co nejdříve dostal na další úroveň jako pokémon nebo postavička z rpg hry. Světla jsem řešil hodně a o to více mě překvapilo, že v tuzemsku jsou nejvíce oblíbená bi-color světla, přitom mi to moc nedává smysl. Bi-color znamená, že světlo obsahuje jak žluté (3200K), tak i bílé (5600K) ledky. Na jednu stranu to zní fajn.

Máte možnost výběru.

Na tu druhou využívám světlo jen při polovičním výkonu. Teda pokud bych se nerozhodl obě teploty namixovat a mít cca 4400K, což je většinou nevhodné. Mnohem jednodušší je koupit světlo se stálou barevnou teplotou okolo 5600K a v případě potřeby ho zagelovat na 3200K.

Ne, světlo se nemaže barevným gelem.

Ke změně barevné teploty slouží fólie, případně filtr od výrobce. Film-Technika bohužel neměla moc 5600K světel na výběr, takže jsem se rozhodl pro cestovní bi-color variantu Redhead 900B. I když se v tomto případě jedná o rehouse Tolifo 900B světla, oproti nákupu ze zahraničí není dražší a dostanete k tomu dvě no name NP-F970 baterie a nabíječku. Světlo svítí velmi slušně a při srovnání tzv. od oka, jelikož nemám expozimetr, bych řekl, že třikrát tak více, než mé Yongnuo YN600 Air. Velikostně jsou přitom porovnatelné. K světlu jsem dostal brašnu, klapky pro směřování světla a difuzní plastovou desku. Světlo má na sobě napevno zabudovaný adaptér pro uchycení do světla a je polohovatelný. Video recenzi na toto světlo vydám během příštího týdne, ale už teď mohu říci, že jsem velmi spokojen a uzavírám tím řadu svých cestovních světel na dokumenty.

Budiž světlo.

Z Amazonu, jelikož u nás žádný eshop toto světlo nenabízí, jsem si objednal Neewer hy-2000. Značku Neewer vlastní stejný majitel jako Godox, akorát Neewer nemá takový věhlas. Já Neewer znám jako nejlevnějšího výrobce kamerového příslušenství na světě a zajímavé je, že jejich 60W světlo je totožné s 60W od Godoxu (SL-60). Neewer hy-2000 je brutální světlo s bowens mount a je na něj tedy možné uchytit jakékoliv příslušenství od softboxu po usměrňující skla. Krom Neewer a Godoxu mi byl doporučena ještě značka světel Pixel. Na Neewer recenzi nechystám, ale ukážu ho v dalším live streamu. Pokud jste neviděli poslední, najdete ho v odkaze níže.

Hy-2000 budu používat na interview u celovečerních dokumentů a reklamní tvorby. V případě potřeby si jich koupím více, ale nejprve chci prozkoumat cestu, jakou mě světlo zavede.

Závěr

Bi-color světla vám neušetří čas, jen vám požerou polovinu výkonu. Kupujte si světla s 5600K a na 3200K se dostávejte pomocí gelu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.