20.9.2018 petrspetla

Amazon – zkušenosti s nákupem

Už je to nějaká doba co jsem si poprvé objednal zboží z Amazonu. Napsal jsem o tom stručný článek. V té době ještě v tuzemsku neexistoval kvalitní obchod zaměřený na video.

Libra padá, něco si kup

Dnes když něco potřebuji, zkusím nejdříve eshop Film-Technika. Krom prodeje dokážou i poradit, natáčí vzdělávací videa… prostě nabízí přidanou hodnotu, kterou “kravaťák” mimo obor nemůže nikdy nabídnout. Ale když něco nemají, podívám se jinde.

Amazon.de

Německý Amazon je stejný, jako ten anglický, jen nabízí levnější a rychlejší dopravu. V obou případech se “pohybujete” v rámci EU, takže ceny jsou finální. Nemusíte platit navíc DPH (to už je v ceně) a clo. Standardní doprava trvá kolem čtyř až pěti dní, expresní okolo dvou. Balíky rozváží buď UPS nebo PPL (ti ho přebírají od DHL). Rozhraní Amazonu si můžete přepnout do češtiny a v případě problému s vámi bude jednat zákaznická linka – česky. Když jsem jim psal email v angličtině a dostal jsem odpověď v češtině, dost mě to překvapilo.

Platba

Amazon nezná dobírku. Platí se předem kartou. Jakmile si něco objednáte, brzy se vám peníze z karty sami odečtou. Stejně dnes funguje už i Alza. Nemusíte se ničeho bát. Je to příjemné a šetří to čas. Než co vám Amazon zboží odešle, můžete objednávku zrušit (například kvůli zpoždění). Pokud vám už zablokovali peníze (v bance budete mít u platby napsáno “nezaúčtováno”), vrátí je vám sami nebo si napište o autorizační kód, který pošlete bance.

Balík se dá přes Amazon i jednoduše sledovat.

Amazon Prime vs externí prodejci

Při filtraci zboží doporučuji zaškrtnout Amazon Prime. Díky tomu se vám zobrazí pouze zboží, které má Amazon skladem u sebe a ne u externího dodavatele. Expedice tak probíhá takřka okamžitě. V opačném případě si můžete počkat i více, než týden.

Co jsem si koupil

Jako první jsem si objednal Smallrig klec na Panasonic GH5 s příplatkem za expresní dopravu. Klec dorazila za dva dny.

Smallrig – recenze klece na Panasonic GH5

Potom co jsem zjistil, že mi její používání vyhovuje jsem si objednal držák Metabones adaptéru. Ten zabraňuje poškození při používání těžších objektivů. Taky mi chyběla duální nabíječka pro F970 baterie od Newell. S tou základní nemám dobré zkušenosti. Extrémně se přehřívají. U jedné se mi roztekl lehce plast (mám tři). Naštěstí jsem to vyřešil chladiči od GPU. Horším problémem je ale špatné nabíjení. Nabíječka špatně detekuje nabití. Někdy to trvá i den a baterka není stejně nabitá…

Duální nabíječka od Blumax je v tomhle ohledu skvělá. Nabití ukazuje v %, nepřehřívá se, je možné napájet ji ze sítě nebo autobaterie a je dobře zpracovaná.

Závěr

Nakupování v zahraničí je fajn, ale pokud můžete, podporujte české prodejce a výrobce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.