8.12.2018 petrspetla

Adobe Premiere – řešení problémů

Zůstávat u Adobe Premiere má smysl z pěti důvodů.

  1. Zvyk je železná košile.
  2. Máte předplacený kompletní balík aplikací od Adobe.
  3. Chcete přejít na jiný program, ale rozpracované projekty vám to nedovolí. Nikdy.
  4. Doufáte, že se situace se stabilitou zlepší.
  5. Program vám funguje bez problémů a nevíte o čem tenhle článek je.

S Adobe Premiere mám dlouhou historii. Pracuji v něm od verze CS5.5. V začátcích mě chytl, protože byl mnohem intuitivnější a podporoval více kodeků, než standardní konkurence Avid a Edius. Nabízel i více funkcí. Sony Vegas byl také fajn, ale chyběla mu stabilita a přímé propojení s After Effects, což i doteď považuji za velkou výhodu Premiere oproti konkurenci.

V současnosti má Adobe přes deset miliónů předplatitelů a je tak pravděpodobně i nejsilnějším hráčem na trhu nebo si to aspoň myslí. S upadající stabilitou v kombinaci s měsíčními poplatky a korporátní mluvou nestojí pevně na zemi a uživatelé pomalu odchází ke konkurenci. Když jsem s nimi řešil problém ohledně neustálého padání programu při střihu celovečerního dokumentu, bylo mi řečeno, že mám špatnou workflow a měl bych si ho rozstříhat na více částí a pracovat s nimi zvlášť. Co?

Aktuálně nejzajímavější alternativou k Adobe Premiere je Davinci Resolve. Ten se vám nejen po opuštění Adobe po roce zaplatí (jednorázová platba 8500Kč vs 650Kč měsíčně), ale je i lépe optimalizovaný a nabízí více funkcí. Abych to upřesnil. Krom střihu v něm můžete udělat i profesionální color grading, zvuk (i když spousta funkcí ještě chybí), efekty (Fusion) a výsledek exportovat do DCP (formát pro kina) díky integraci EasyDCP.

Pro Davinci Resolve nabízím dva kurzy.

Davinci Resolve – kurz pro začátečníky

Davinci Resolve – Fusion a Fairlight (předprodej)

Pokud chcete ale zůstat u Adobe a Premiere vám blbne, nevěšte hlavu. Mám pár tipů jak vyřešit problémy se stabilitou.

Hardware

Mezi nejčastější důvody, proč Premiere spadne je malá operační paměť. Pro střih doporučuji minimálně 32GB. Pokud to nestačí, zapněte si paměť virtuální. Ve Windows ji najdete, když pravým tlačítkem kliknete na Tento počítač -> Vlastnosti -> Upřesnit nastavení systému -> Upřesnit -> Výkon – nastavení -> Upřesnit -> Virtuální paměť – změnit. Nastavte ji na SSD a velikost ať si určí systém dle potřeby.

Pokud Premiere dlouho trvá, než co se spustí přehrávání a při úpravě záběru se někdy sekne, může to mít za vinu pomalý disk, respektive jeho tzv. buffering. Vyzkoušel jsem několik HDD se 7200 ot (WD Blue EX, WD Black…) a byly nedostačující. Ideálním řešením je koupit pro střih SSD. 1TB stojí kolem čtyř tisíc. Pokud je pro vás SSD příliš drahé (například stříháte RAW a jeden projekt má kolem 20TB), kupte si disky vhodné pro RAID s funkcí rychlejšího čtení a přístupu.

V případě, že nemáte na obojí peníze, je důležité aby každé HDD mělo svůj účel. Není dobré zároveň z jednoho disku číst a psát na něj nová data. Mohlo by to vypadat třeba následovně.

  1. SSD pro systém a program.
  2. HDD pro data a proxy.
  3. HDD pro render a projekty.

Velké množství “cache” souborů

Jednou za čas je dobré promazat složku s cache soubory. V Premiere klikněte na Edit -> Preferences -> Media cache. V tom buď zvolíte Delete unused nebo kliknete na Browse a smažete v otevřené složce úplně vše.

Bugy

Premiere občas trpí na chyby. V nové verzi pomáhá střídání “workspace”.

Chybné nastavení

Když už nevíte proč Premiere blbne, zkuste ho zresetovat. Při startu programu držte klávesu Alt.

Kodek

Důvodem sekání může být špatně zvolený formát/kodek sekvence. Premiere používá automaticky “I-Frame Only MPEG”. Nastavení najdete, když kliknete na horní liště na Sequence -> Sequence Settings. Ve Video Previews zvolte ProRes pokud stříháte na MAC nebo Quicktime s kodekem DNxHD, pokud stříháte ve Windows. Kodek DNxHD si ale nejprve musíte stáhnout na stránkách Avidu.

Od CC 2017 ale stejně doporučuji stříhat přes proxy.

Závěr

Ne vždy za chybu v programu může samotný program. I když postupem času více pracuji v Davinci Resolve, stále mohu Adobe Premiere doporučit. Stejně jako Resolve integroval program Fusion, tak i Premiere teď obsahuje spoustu funkcí z Adobe Audition. Třeba audio ducking může ušetřit i hodiny času. Věřím tomu, že oba programy se časem srovnají. Chce to jen čas.

Pokud v Premiere začínáte, nabízím tři kurzy.

Záznam online kurzu – zvuk v Adobe Premiere a Audition CC

Teorie a praxe střihu – kurz v Adobe Premiere

Záznam online kurzu – korekce barev a grading v Adobe Premiere CC

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.