3D film ve 4K rozlišení se 120 fps

Režisér Ang Lee se ujal adaptace knihy Bena Fountaina Billy Lynn’s Long Halftime Walk. Kniha pojednává o mladém americkém vojákovi Billy Lynnovi, který je se svojí jednotkou povolán zpět do USA, aby pózovali na oslavném turné. Fanoušci tleskají, nicméně vojáci vědí, že není čemu. Válka je krutá a oni ji poznali na vlastní kůži.

Ang Lee je výborný režisér, o tom není pochyb. Stačí se podívat na jeho filmografii. Několikanásobný držitel oscarů za filmy jako Tygr a drak, Zkrocená hora nebo Pí a jeho život. Otázkou je, jestli teď neudělal technický přešlap. Rozhodl se, že půjde dál, než vizionář James Cameron a film natočil ve 3D 4K se 120 fps.

Fakta

  1. V USA jsou pouze dvě kina, která dokážou promítat ve 120 fps.
  2. Natáčení ve 120 fps vyžaduje kratší rychlost závěrky. To znamená pět krát více světla, než při 24 fps.
  3. Větší nároky na datové úložiště. Film zabral čtyřicetinásobně více místa, než běžný film. (5x více snímků za vteřinu, 4x počet pixelů a to vše 2x pro 3D)
  4.  Absence motion bluru při převodu pro běžnou distribuci v kinech (24 fps) a v televizi (60i nebo 50i).

Hodnocení

Závěr

Film jsem neviděl a pravděpodobně ho ani neuvidím v původním formátu, nicméně mám aspoň přibližnou zkušenost s 3D HFR (48fps) s filmem Hobit. Bohužel i s českým dabingem. Výsledek na mě působil jako Ordinace v růžovém Mordoru. S filmovým zážitkem to nemělo nic společného. Naopak technické “zlepšení” zvýraznilo nedokonalosti filmových efektů, rekvizit, prostředí atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.