2.1.2017 petrspetla

Sigma MC11 – adaptér pro Canon EF objektivy na Sony E

Když jsem si pořizoval fotoaparát Sony A7s, věděl jsem, že k němu chci objektivy pro Canon EF. Proč?

 1. Standard. Canon EF nasadím na jakoukoliv značku přes adaptér nebo nativně (RED, BlackMagic, Canon…).
 2. Portfolio Sony objektivů pro FF je malé.
 3. Sony objektivy jsou dražší, než u konkurence. (Tamron 24-70mm f2.8 DI VC USD za 28 000 Kč vs Sony 24-70 f2.8 FE GM za 70 000 Kč)
 4. Většina Sony objektivů má elektronické ostření. Rychlost přeostření tak nezávisí na tom, jak daleko s prstencem pootočíte, ale jak rychle. Kvůli tomu nemá smysl používat follow focus (absence ostřící drážky a údajích o vzdálenosti). Mikro posuv je tak složitý a na rozdíl od mechanických objektivů nevyužijete svalovou paměť. Škoda.

Jako první objektiv jsem koupil Sigma 24mm f1.4. Pokryje FF, má ostrou kresbu už na plnou díru (f1.4) a neutrální barevné podání. Krom toho přináší jeho značka i další výhody.

 1. Čtyřletou záruku.
 2. V oficiálním servisu lze nechat vyměnit bajonet za rozumnou cenu (pár tisíc Kč). Když bych se v budoucnu rozhodl přejít třeba na Nikon, nemusel bych prodávat celou výbavu.
 3. Můžu si sám seřídit objektiv přes Sigma dock.

K němu jsem si pořídil několik dalších objektivů a jako adaptér zvolil Commlite za tři tisíce. Podle recenzí to měla být bezproblémová alternativa k několikanásobně dražším výrobkům od Metabones. Kdyby byly jejich výrobky 100% spolehlivé, investice bych se nebál, ale nejsou. S Commlite jsem byl spokojený přibližně půl roku, než co přestal postupně fungovat, zejména s těžkou Sigma 24mm f1.4. Mezi adaptérem a bajonetem vznikla menší vůle a při pohybu adaptéru v ní vypadla informace o cloně a nahrávaný záběr se nezapsal. Ze začátku se mi to stalo třeba jednou za celý den, ale problém se začal stupňovat. Šrouby v adaptéru přitom nebyly povolené (zkušenost mých známých). Adaptér jsem ještě s roční zárukou prodal za poloviční cenu a koupil si nový Sigma MC11.

I když Sigma udává, že oficiálně podporuje jen své objektivy z řady Sigma Art, není to pravda. Adaptér bez problémů funguje i s objektivy od ostatních výrobců. Například:

Canon 50mm f1.8 STM

Canon 17-40mm f4

Canon 24-105mm f4

Canon 85mm f1.8

Canon 70-200mm f4

Canon 100mm f2.8 Macro

Tamron 24-70mm f2.8

Tamron 70-300 f4,5 – 5,6

První věcí, které jsem si všiml je, že adaptér nejenom nemá vůli, ale objektivy se do něj zacvakávají lehce. To se o Metabones a Commlite říct nedá. Zvlášť Sigma 24mm f1.4 šla ztuha a časem to bylo znát i na poškrábaných kontaktech objektivu.

K tomu čtyřletá záruka a aktualizace fw přes usb kabel, který je k adaptéru přiložen. To jsem bohužel při objednávce netušil, takže mám navíc náhradní. Za 350 Kč. Nekupte to. 🙂

Trochu zamrzí fakt, že přes adaptér nejdou aktualizovat Sigma objektivy. To lze jen přes Sigma dock za tisíc korun. Adaptér vyšel teprve před půl rokem a neaktualizované Sigma Art objektivy s ním nemusí na 100% komunikovat. Výhodou samotného adaptéru je ale fakt, že pro Sigma ART objektivy používá vlastní firmware a chovají se tak na daném těle lépe, než bez něj (korekce objektivu).

Sigmu MC11 v současné chvíli pořídíte okolo sedmi tisíc korun. V setu se Sigma Art objektivem se dá ale koupit za polovic. Výrobek na mě zatím působí více než skvěle. V kombinaci s A6300, A6500 a A7R2 funguje ve videu i fotu spolehlivě AF. To je vhodné například pro použití s dronem nebo stabilizátorem. S mojí A7s jsem omezen pouze na focení, ale i tak to je příjemná změna. Doporučuji.

Najdete v e-shopech
od
Tagged: ,

Comments (4)

 1. petrspetla

  Na focení používám Sigma 24mm f1.4 s AF-S a ostření je tiché. AF-C mi nefunguje. Obecně jsem u adaptéru vzdal možnost plnohodnotného AF. Co jsem chtěl je spolehlivost a tu bohužel nenabízí ani Metabones. Ze všech adaptérů má nejlepší zpracování právě Sigma MC11.

 2. Roman

  Díky za článek, vypadá to jako velmi zajímavá alternativa k Sony emount objektivům, které jsou nejen drahé, ale často i obrazově dost slabé (např. Sony – Zeiss 16-70 f/4). Nikde na internetu jsem nenašel informaci o váze adaptéru MC11. Mohu poprosit o jeho zvážení? Předem díky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Kontakt

Filmařina pro mě snoubila vše, co jsem od života chtěl – kreativitu, cestování, jednoduše opak monotónní práce. Tvorba je mým hnacím motorem. Díky ní můžu upouštět fantazii a poznávám nové lidi. Nemám žádný vyhraněný žánr. Rád experimentuji. Krom produkce videí píšu i blog a provozuji eshop pro začínající filmaře. V případě jakéhokoliv dotazu mě neváhejte kontaktovat. Žádosti o spolupráci vyřizuje produkční. Kontakt na ní najdete na našem webu spetlafilm.com