11.3.2018 petrspetla

Jaký vybrat monitor na video?

Stříhat se dá na čemkoliv, ale jakmile začnete řešit barevnou úpravu videí, zjistíte, že šunky z obchodu za pár tisíc už na to nestačí. Na jednu stranu chápu argument „o většině diváků“, kteří výsledné video zhlédnou na lowend zařízeních a tak přece není potřeba video upravovat na drahém monitoru. „Však klienti ani nevidí do vašeho zázemí, tak proč utrácet.“ Na druhou stranu je fajn pracovat s věrným displejem u kterého máte jistotu, že vás nebude mást a výsledná práce bude v pořádku.

S přibývajícím věkem, stresem a většími zakázkami (nemusí spolu nutně souviset) cítím, že určité životní jistoty je fajn mít a mezi ně patří i sto procentní kontrola nad výstupem. Není dobré odevzdávat video například na velkoformátové led obrazovky a pak si říkat, že to je tak nějak tmavší a chladnější, než to bylo původně na monitoru. A i kdyby bylo, s tím kvalitním budete mít jistotu, že chyba není na vaší straně.

Ale konec nudného moralizování. Pojďme k věci.

TN vs VA vs IPS panely

Prvním parametrem, který vám odfiltruje velkou část nechtěných monitorů je typ panelu.

Monitory s TN (Twisted Nematic) panely patří mezi nejdostupnější na trhu. Jde o nejstarší LCD technologii (rok 1971) a jedinou její výhodou oproti ostatním je nízká cena a krátká doba odezvy (vhodné pro hráče). Pro náhled videa se nehodí kvůli mizerným pozorovacím úhlům, nízkému kontrastu a nepřesnému zobrazení barev.

VA (Vertical Alignment) panely patří do střední třídy a oproti TN a IPS nabízí větší kontrast. Na druhou stranu nejsou pro video stále vhodné, protože nedosahují kvalit IPS panelů. To platí i pro VA QLED od Samsungu.

IPS (In Plane Switching) panely jsou pro postprodukci obrazu v kategorii do padesáti tisíc korun nejvhodnější. Nabízí dobré pozorovací úhly a přesné zobrazení barev. IPS ale nutně neznamená kvalitní monitor. Pokud si koupíte displej za pár tisíc korun, furt to bude šunka. IPS monitory trpí na IPS glow (nerovnoměrné podsvícení displeje, viditelné zejména v rozích monitoru).

Ostatní

Za zmínku stojí i další typy panelů a to zejména OLED a Nano IPS.

OLED panely nejsou tak mladá technologie, jak by se mohlo zdát. V roce 2004 je produkoval už Samsung. Displeje nabízí oproti IPS vyšší kontrast. Černá je tak skutečně černá. Jsou odolné, mají větší jas, pozorovací úhly a mají nízkou hmotnost. Z toho důvodu je není problém umístit do rolovacích displejů, tkaniny a oblečení. V minulosti trpěly na několik neduhů jako nízká životnost, nízký jas atd. ale v současnosti je jedinou nevýhodou cena. OLED monitory se u nás ještě neprodávají a televize stojí padesát tisíc korun a více.

Nano IPS znamená, že se v podsvícení nachází nano částice pohlcující nevítáné frekvence ve spektru světla z LED. Nerozumíte tomu? Nevadí, zajímá nás hlavně praktické využití. Displeje s NANO IPS podporují HDR a nový barevný prostor REC2020.

Anketa v DSLR video

sRGB vs REC 709 vs Adobe RGB vs DCI P3

Barevný prostor sRGB slouží pro distribuci na web. REC 709 se od sRGB liší pouze gammou a je určen pro TV distribuci (HDTV). Adobe RGB se týká fotografií a video tvůrce nezajímá. DCI P3 slouží pro kino distribuci.

Plné pokrytí (100%) barevného prostoru ještě neznamená, že zobrazení barev bude v pořádku. To zjistíte až podle hodnoty Delta E pro barevnou odchylku, kterou sice výrobce málokdy uvádí, ale zjistíte ji v testech a recenzích. Čím je číslo nižší, tím lépe.

Workflow

Každému „otrokovi“, který si dvanáct hodin denně láme záda u počítače, vyhovuje jiné pracovní prostředí. To co ale mají všichni společného je velká pracovní plocha.

Není totiž nic horšího, než se hrbit na židli a snažit se něco vidět na malém monitoru v malém okénku. Krom nízkého komfortu můžete i přehlédnout chyby v obraze.

Ultrawide vs 2x 16:9

Ultrawide monitory 21:9 rostou na popularitě, ale rád bych upozornil na několik jejich neduhů. Nejvyšší rozlišení, které zatím nabízí, je pouze 3440 x 1440.  To u 34″ monitoru dělá 109.68 PPI (počet pixelů na palec) a neliší se moc od dvou 24″ Full HD monitorů, které navíc pořídíte levněji. Oproti 16:9 monitorům ve stejné cenové kategorii nejsou tak uniformní a pokrývají pouze barevný prostor sRGB. Hlavní nevýhodou je pak právě poměr stran. Na 21:9 monitoru vypadá dobře pouze cinemascope. U videa s poměrem stran 16:9 budete mít na bocích letterboxy (tzv. pillarbox).

 

Z ankety vyplývá, že nejvíce lidí preferuje práci na dvou monitorech s poměrem stran 16:9. Mezi ně patřím i já. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, že bych si pořídil jeden ultrawide monitor, který by byl i méně náročnější (ať už co se týče energie, prostoru nebo výsledného rozlišení), ale nakonec jsem rád, že jsem zůstal u své původní workflow. Nalevo mám 23″ LG FHD monitor, který používám pro vysílání kurzů v OBS nebo pro interface programů. Napravo mám 31″ 4K LG, který používám pro náhled.

Full HD vs 4K

Monitor si kupujte podle rozlišení, které zpracováváte. Ideálně 1:1. Video ve Full HD vypadá na 4K monitoru „hrozně“ a naopak u 4K videa na Full HD monitoru nepocítíte žádnou změnu. Pro UHD a 4K DCI rozlišení volte úhlopříčku větší než 34″ nebo využijte funkci scaling ve Windows 10.

Monitory, které doporučuji

Do deseti tisíc korun – LG 27UD68

LG 27UD68 je levný monitor s UHD rozlišením (3840 x 2160), 99% pokrytím sRGB (podle testů 97,6%), 10bit, HDMI 2.0 (vhodný pro připojení do PC přes Blackmagic Mini kartu) a matným displejem. V této cenové kategorii nemá žádnou konkurenci. Monitor je zkalibrován už od výrobce.

Do dvaceti tisíc korun – LG 31MU97Z-B

LG 31MU97Z-B je monitor, který sám používám a vřele doporučuji. Rozlišení má 4K DCI (4096 x 2160), pokrývá 99,5% sRGB, 99% Adobe RGB a 97% DCI P3. HDMI 1.4 je pro práci bohužel nepoužitelné. Pro propojení s PC používejte Display Port 1.2 (zvládá 4K 50Hz) nebo Thunderbolt. Monitor je možné otočit na výšku a na zadní straně má USB HUB.

Monitor je zkalibrován už od výrobce s průměrnou barevnou odchylkou Delta E < 1.9.

Do padesáti tisíc korun – LG OLED55B7V

LG OLED55B7V není televize pro každého, ale po kalibraci může být skvělou náhražkou klasického PC monitoru. Díky OLED displeji zobrazuje černou jako skutečně černou a bílou jako bílou. Panel je deseti bitový a podporuje 4K HDR od HLG, HDR10, Dolby Vision a Technicolor (levné televize umí pouze HLG -> křivka). Při tovární kalibraci vychází Delta E < 5 a po kalibraci Delta E < 1. Kalibrace je tedy nutností.

Ultrawide monitor – Dell U3417W

Pokud chcete používat jeden monitor na veškerou práci, Dell U3417W je pravděpodobně nejlepší volbou. Jeho rozlišení je 3440 x 1440 a pokrývá 99% sRGB s Delta E < 3. Dell použil panel od LG, ale na rozdíl od LG monitorů netrpí na vypalování informací v obraze. Ostatní značky vyrábí pouze VA panely určené pro hráče počítačových her. Výhodou je i NBD (next business day) záruka od Dellu, kdy vám monitor opraví do 24h u vás doma. Displej je zakřivený tak, že odpovídá přirozeném pohledu očí (1900R). Díky tomu nebudete muset tolik otáčet krkem při sledování krajních částí monitoru. Monitor je zkalibrován už do výrobce s Delta E < 3.

LED podsvícení

Článek, který jsem napsal o LED podsvícení, si otevřete zde.

Závěr

Na kancelářskou práci a střih stačí jakýkoliv monitor. Pokud ale chcete řešit grafiku a barevnou úpravu videí, je kvalitní monitor nutností. Pokud nemáte hluboko do kapsy, podívejte se na monitory od Flanders Scientific Inc.

P.S: Výsledky anket pochází z DSLR video skupiny na Facebooku. Pokud vás zajímá barevná úprava videí tzv. color grading, prodávám kurzy „Davinci Resolve – kurz pro začátečníky“ a „Záznam online kurzu – korekce barev a grading v Adobe Premiere CC„. Příští týden také vydávám kurz „Teorie a praxe střihu„.

Comment (1)

  1. Daniel

    IPS glow a nerovnoměrné podsvícení displeje (backlight bleed) jsou dva různé problémy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Kontakt